Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Lawrie Williams: Zlato je teď mnohem lepší sázkou

Ruská invaze na Ukrajinu probíhá již něco přes měsíc, přičemž prohlášení o tom, zda bylo dosaženo ruských cílů, jsou velmi rozporuplná. Ruská média hovoří o úspěchu při plnění bojového plánu, zatímco západní média naznačují, že ruský postup se navzdory početní převaze vojsk a výzbroje zcela zastavil.

Aktiva, jako zlato, která mají tendenci dobře chránit majetek v dobách recese, jsou v současné době pravděpodobně mnohem lepší sázkou, než akcie, domnívá se Lawrie Williams. Ilustrační foto: iStock

„Nakolik jsou tyto zprávy přesné, se teprve ukáže – pravda je vždy jednou z prvních obětí války –, ale západní verze událostí se zdá být věrohodnější než ta, kterou předkládají ruská státem kontrolovaná média,“ píše na webu Sharpspixley.com komentátor Lawrie Williams, který má více než čtyřicetileté zkušenosti ve finančním i důlním sektoru s komoditami, včetně zlata.

„Dopady na světovou cenu zlata, u které se předpokládá, že z těchto závažných geopolitických událostí silně těží, byly zatím poněkud tlumené, s výjimkou obrovského nárůstu na začátku března, který se od té doby částečně obrátil,“ připomněl Williams ve svém nejnovějším komentáři.

PSALI JSME: Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

Již tak vysoká úroveň inflace, kterou ještě zhoršuje přerušení ruského a ukrajinského vývozu v důsledku konfliktu, plus zesílené sankce vůči Rusku, budou podle jeho názoru společně udržovat globální inflaci na vysoké úrovni a možná i na vzestupu po mnoho následujících měsíců, což bude do jisté míry přínosem i pro ceny zlata.

„Pokud se totiž ukáže, že inflace zůstane v dohledné budoucnosti pravděpodobně vysoká, pozitivní dopady na cenu zlata budou pravděpodobně pokračovat ještě mnoho měsíců, ale ne bez občasných komplikací,“ uvedl komentátor.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

Na akcie těžařů zlata může mít vysoká inflace nepříznivý vliv na dodávky a mzdy, ale těžaři jsou většinou již při současných úrovních cen zlata vysoce ziskoví, a pokud cena zůstane silná, zvýšený přínos pro zisky více než převáží případné nepříznivé dopady v důsledku nákladové inflace.

„Velkou sázkou mohou být na západě kótovaní ruští těžaři zlata, jejichž ceny se propadly kvůli nepříznivým pocitům ohledně Ruska obecně a obavám z pozastavení prodeje akcií. Dokud však budou moci prodávat svou produkci – předpokládá se, že ruský domácí nákup zlata prudce vzrostl –, mohou se jejich zisky a dividendové výnosy dostat na směšně vysoké úrovně, což z nich činí mimořádně atraktivní investice,“ napsal Lawrie Williams.

PSALI JSME: Domácnosti mají přednost. Ruská centrální banka pozastavila nákupy zlata od tamních bank

Velkým rizikem je však podle něj možnost úplného pozastavení obchodování s akciemi těchto společností na západních burzách, i když pokud by k tomu došlo, nemuselo by to být trvalé. „Přimět se k investici do ruských akcií však může být pro mnohé investory příliš hlubokou otázkou svědomí,“ usoudil komentátor.

A dodal: „Pozor však na obecné akcie. Ty mají tendenci si vést špatně v dobách vysoké inflace – zejména pokud se zdá, že ohrožuje celkovou ekonomiku. Aktiva, jako zlato, která mají tendenci dobře chránit majetek v dobách recese, kdy akcie mají tendenci trpět – nebo se dokonce zhroutit – jsou proto v současné době pravděpodobně mnohem lepší sázkou.“

PSALI JSME: Franklin Templeton: Zlato, inflace a geopolitické napětí

(luk)

Další z kategorie Zlato