Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Franklin Templeton: Zlato, inflace a geopolitické napětí

Mnozí investoři považují zlato za určitý druh útočiště v dobách nepokojů a jeho ceny v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu prudce vzrostly. Viceprezident, portfolio manažer a analytik společnosti Franklin Equity Group Steve Land popisuje, jak jeho tým přistupuje k investicím do sektoru kovů a proč vypadají atraktivně zejména menší producenti zlata.

Ziskové marže producentů zlata byly podle společnosti Franklin Templeton v posledních dvou letech trvale vyšší, než jsme byli svědky v předchozích zlatých cyklech. Ilustrační foto: iStock

„Zlaté slitky, které mnozí investoři obvykle považují za útočiště v dobách mezinárodního napětí, se v březnu vyšplhaly nad dva tisíce amerických dolarů za troyskou unci, protože investoři hledali zajištění proti inflaci a politickým nepokojům,“ napsal Steve Land v článku zveřejněném na webu Beyondbullsandbears.com, který provozuje globální investiční společnost Franklin Templeton.

Dalším faktorem, který letos zlato podpořil, byla podle autora článku rostoucí globální inflace; zejména spotřebitelské ceny v USA zaznamenaly na počátku letošního roku 2022 zrychlující se růst, což způsobilo, že roční míra inflace dosáhla čtyřicetiletého maxima. „Poptávka po zlatých mincích a slitcích byla v posledních několika letech silná,“ připomněl Steve Land.

„Zlato si vede dobře, ale stále vidíme řadu potenciálních faktorů, které by mohly tento kov posunout ještě výše. Podle našeho názoru může zlato těžit z dalších záchvatů zvýšené volatility na trhu a přetrvávajících obav z ekonomického dopadu koronaviru. Rusko-ukrajinská válka vnesla do světové ekonomiky další nejistotu,“ uvedl viceprezident investiční společnost Franklin Templeton.

PSALI JSME: Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

„Jako investoři do akcií těžařů zlata se snažíme získat expozici vůči třem klíčovým činnostem vytvářejícím hodnotu v tomto odvětví: (1) objevení nových uncí zlata prostřednictvím průzkumu, (2) úspěšný rozvoj nových dolů a (3) solidní provoz těžebních aktiv se zaměřením na generování silného volného peněžního toku,“ vypočítal Land.

Zlato se podle agentury Bloomberg v posledních dvou letech pohybovalo v průměru nad 1 750 dolary za unci a tato cenová úroveň podle ní poskytuje většině producentů zlata „vysoce ziskové zázemí“. Vyšší kredity vedlejších produktů z mědi (měděná ruda se často nachází vedle zlata v mnoha částech světa, pozn. red.) dále podpořily silnou tvorbu hotovosti vloni a na počátku roku 2022.

„Směrové pohyby zlata jsou klíčovým faktorem pro krátkodobou výkonnost akcií, ale domníváme se, že je důležité se dívat také na dlouhodobější dynamiku odvětví. Ziskové marže producentů zlata byly v posledních dvou letech trvale vyšší, než jsme byli svědky v předchozích zlatých cyklech,“ napsal Steve Land.

FTSE Gold Mines Index. Zdroj: Franklin Templeton

Podle něj se teď na rozdíl od předchozích cyklů většina zlatých společností nehoní za růstem, ale mnohem více se zaměřuje na kontrolu nákladů a vytváření hotovosti. „Současný cyklus je do jisté míry unikátní také v tom, že velká část nových peněz vstupujících na trh se zlatem upřednostňuje burzovně obchodované fondy s fyzickým zlatem,“ poznamenal analytik.

Základním tématem je podle Landa také to, že mnoho zavedených těžařů zlata s velkou kapitalizací neinvestovalo do svých současných provozů dostatečné prostředky, aby organicky udržely svou stávající výrobní základnu.

„V důsledku toho je pravděpodobné, že akvizice menších společností bude efektivním způsobem, jak nahradit vyčerpané zásoby zlata a přidat určitý růst produkce, aby se odlišili od svých konkurentů. V současné době upřednostňujeme předprodukční zlaté společnosti s tím, že jejich akcie mohou stále těžit z vyšších cen zlata a zároveň nabízejí lepší příležitosti k uvolnění hodnoty pro akcionáře nezávisle na pohybu ceny zlata,“ uvedl viceprezident investiční společnosti Franklin Templeton.

PSALI JSME: Štafetu těžby zlata musejí převzít střední a menší projekty

(luk)

Další z kategorie Zlato