Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Konec roku smazal všechny ztráty zlata

Kdo si koupil unci zlata v září, měl na konci minulého roku hrubý zisk 200 dolarů. A naději, že v lednu zhodnotí tuto investici ještě víc. To však neplatilo pro české investory.

Rok 2022 uzavřelo spotové zlato v kroužení kolem ceny 1 820 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Uměle posilovaná koruna Českou národní bankou (ČNB) je o veškerý zisk připravila a mohou se tak utěšovat pouze tím, že navzdory obrovské inflaci o nic nepřišli a zůstali na svém. Přitom cena zlata posledním prosincovým dnem ukončila své nejlepší čtvrtletí od června 2020.

„Za celý rok 2022 zlato ztratilo pouze 0,7 procenta a z více než dvouletého minima v září (1 628 dolarů – pozn. aut.) vzrostlo o téměř 200 dolarů na základě očekávání investorů, že americká centrální banka (Fed) začne zpomalovat zvyšování úrokových sazeb. Právě jejich rychlý růst po celý rok brzdil zisky vzácného kovu,“ uvedla agentura Reuters.

PSALI JSME: Frank Holmes: Zlato bylo nejoblíbenějším aktivem roku 2022

Přesto si Češi nemají na co stěžovat. Zlato oceněné v jejich měně neskončilo na rozdíl od dolarových investorů v mínusu, ale naopak v celoročním zisku 3,47 procenta, což je víc než průměrný výnos spořicích účtů, který podle prosincového Sporoindexu společnosti Scott & Rose činil v Česku rekordních 3,25 procenta.

Loňský rok uzavřelo spotové zlato v kroužení kolem ceny 1 820 dolarů za unci. „Očekáváme, že v nejbližších dnech se zlato v tomto rozmezí ještě udrží kvůli malým objemům obchodů na trhu a cena by mohla dál růst, jakmile prolomí odpor na 1 840 dolarech,“ sdělila agentuře Vandana Bhartiová ze společnosti SMC Global Securities.

PSALI JSME: Cena zlata vystoupila na šestiměsíční maximum

„Po většinu roku bylo zlato pod tlakem Fedu. Na konci roku zaznamenalo určité oživení a dostalo záchranné lano, když trhům došlo, že by Fed mohl zpomalit,“ konstatoval často citovaný analytik Ilja Spivak s tím, že pohyb ceny zlata bude i v roce 2023 diktován reakcí Fedu na inflaci.

Můžeme jen připomenout, že nejvyšší poptávku zlato zaznamenalo po přepadení Ukrajiny v březnu, kdy cena jedné troyské unce zaostala jen o necelých 30 dolarů za rekordní spotovou cenou 2 074,92 ze srpna roku 2020.

K loňskému roku se hodí připomenout, že v jeho závěru centrální banky agresivně nakupovaly zlato, což je podle Bhartiové „známkou toho, že nemají velkou důvěru v globální ekonomiku a chtějí bezpečné zlato“.

PSALI JSME: Nejlepší a nejhorší scénář pro zlato v roce 2023

(rek)