Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata vystoupila na šestiměsíční maximum

Cena zlata se vyšplhala až na šestiměsíční maximum nad 1830 USD (zhruba 41 700 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí uvolňování koronavirových restrikcí v Číně, které zlepšuje vyhlídky pro poptávku a tlačí dolů kurz dolarud dolů, napsala agentura Reuters.

zlato
Cena zlata se vyšplhala až na šestiměsíční maximum nad 1830 USD (zhruba 41 700 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Foto: iStock

Cena zlata podle údajů agentury Bloomberg vystoupila až na 1833,30 dolaru za troyskou unci. Kolem 21:00 SEČ se pohybovala v blízkosti 1815 USD za unci. Oproti předchozímu závěru tak vykazovala nárůst o téměř procento.

Čína přestane od 8. ledna vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě, bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji.

„Zlato reaguje na rozhodnutí Číny pokračovat v uvolňování covidových restrikcí,“ uvedl analytik Bob Haberkorn ze společnosti RJO Futures. Trh podle něj předpokládá, že uvolňování restrikcí povede k růstu poptávky v Číně, která je největším spotřebitelem zlata na světě.

Americký dolar mírně oslabuje vůči koši měn, protože vyhlídky na uvolňování koronavirových opatření v Číně obnovily zájem investorů o rizikovější aktiva. Slabší dolar snižuje ceny zlata i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což podporuje poptávku.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato