Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak BIS a spol. manipulují s cenami zlata

Banka pro mezinárodní vyrovnání či platby se zkratkou BIS je jakousi centrální bankou centrálních bank, které také BIS v podstatě vlastní a ovládají.

Nikdo nepochybuje, že cenu zlata tvoří banky, které na trhu s papírovým zlatem nabízejí kontrakty, jež z velké části nejsou kryty skutečným fyzickým zlatem. Ilustrační foto: iStock

I Česká národní banka je právoplatným členem BIS, do níž vložila miliardy. BIS oficiálně drží jen 102 tuny zlata, ale od roku 2010 bere zlato do zástavy za půjčky centrálním i obchodním bankám. Své zlaté aktivity však v pololetních nebo výročních zprávách vůbec nekomentuje.

Analytik portálu GoldSeek Robert Lambourne vypátral, že zlaté swapy, jinak řečeno zástavy za půjčení peněz, se v letošním roce prudce utlumily. Ještě v lednu držela BIS v zástavě přes 500 tun zlata, ale v říjnu to bylo už jen sedm tun. BIS poskytuje půjčky převážně centrálním bankám. Jeden z mála známých údajů uvádí, že v roce 2010 měla BIS v zástavě 1 706 tun zlata, z toho jen 346 tun pocházelo od komerčních bank.

Od roku 2010 však BIS nenabízí žádné komentáře k používání swapů zlata. „Letošní aktivity BIS se zlatými swapy odhadované z měsíčních výkazů zůstávají navzdory nedávným poklesům velké, zejména na začátku roku byl objem obchodů významný. Zmenšení swapů se zlatem pravděpodobně ukazuje na to, že i centrální banky nyní preferují držet si zlato doma,“ konstatuje Lambourne.

PSALI JSME: Zakrývá basilejská banka BIS „zlaté intervence“ centrálních bank?

BIS ohledně používání swapů nikdy nezveřejnila žádné vysvětlení. Zlato si ukládá u hlavních centrálních bank, jako je například americký Federální rezervní systém. Poslední prezentace BIS v jejím ústředí v Basileji ve Švýcarsku z června 2008 pro nové členy uvedla, že služby BIS zahrnují i tajné intervence na trzích se zlatem a devizami.

„Důvody BIS nikdy plně nevysvětlila a vznikly různé dohady, proč to BIS dělá. Jednou z domněnek je, že swapy jsou mechanismem pro zlato, jímž centrální banky tajně kryly krátkodobé výpadky v obchodech se svými zlatými rezervami. Využití BIS k usnadnění takových obchodů naznačuje touhu skrýt důvod těchto transakcí,“ domnívá se Lambourne.

Nikdo nepochybuje, že cenu zlata tvoří banky, které na trhu s papírovým zlatem nabízejí kontrakty, jež z velké části nejsou kryty skutečným fyzickým zlatem. „Díky tomu mohou velké systémové banky navyšovat nabídku papírového zlata a tím zastavovat růst jeho ceny, nebo, pokud jejich nabídka je opravdu masivní, mohou dokonce způsobit dočasný pokles ceny. A přesně k tomu dochází v posledních měsících,“ vysvětluje nedávný komentář serveru Roklen24.

PSALI JSME: Přichází třetí Basilej. Banky už zlato zřejmě nakoupily

(rek)

Další z kategorie Zlato