Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo a co rozhoduje o ceně zlata

Matematicky je to prosté. Pro české zájemce o zlato trojúhelník tvořený cenou zlata v dolarech, cenou dolaru vůči české koruně a cenou zlata v naší měně, rozhoduje o tom, kolik za zlato zaplatí. Tři vrcholy tohoto trojúhelníku jsou ale zároveň tři neznámé. To je hlavní důvod, proč se dá cena zlata snadno vypočítat, ale nesnadno předvídat.

Pro české zájemce o zlato trojúhelník tvořený cenou zlata v dolarech, cenou dolaru vůči české koruně a cenou zlata v naší měně, rozhoduje o tom, kolik za zlato zaplatí. Ilustrační foto: iStock

Na forexovém trhu je zlato formou měny. Zvláštností zlata je, že jej lze obchodovat pouze za americký dolar (USD). Mezinárodně uznávaný kód pro zlato je XAU. Pár XAU/USD říká obchodníkovi, kolik amerických dolarů je potřeba k nákupu jedné zlaté unce (31,1 gramu).

Proč se budoucí vývoj ceny zlata velmi obtížně predikuje, spočívá v tom, že ho ovlivňuje víc institucí, než se obvykle soudí. Které to jsou? Přehled nedávno připravil odborný server FXStreet.

LBMA (London Bullion Market Association, Londýnský trh s drahými kovy), jehož členové provádějí obchodování na velkoobchodním mimoburzovním trhu pro obchodování se zlatem a stříbrem. Volně na něj dohlíží Bank of England.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

Většina ze 75 řádných a 60 přidružených členů z 22 zemí jsou velké mezinárodní banky, obchodníci a rafinerie drahých kovů. Z nich 12 bank je tzv. tvůrci ceny zlata, kteří ji dvakrát denně určují v závislosti na nabídce a poptávce. Pět z těchto bank je amerických.

COMEX (Commodity Exchange Inc.), primární burzovní trh pro obchodování s kovy. COMEX se v roce 1994 sloučil s New York Mercantile Exchange (NYMEX) a stal se divizí odpovědnou za obchodování s kovy.

ZURICH GOLD POOL založený v roce 1968 největšími bankami ve Švýcarsku po krachu londýnského Gold Poolu na základě neformálních dohod mezi Union Bank of Switzerland (UBS), Swiss Bank Corporation a Credit Suisse. V té době se tam uskutečnilo až 70 procent obchodů se zlatem.

Zejména UBS se okamžitě stala hlavním finančním partnerem jihoafrických dodavatelů. Švýcarský trh se zlatem v Curychu, který neměl žádné vlastní zásoby zlata, se rozvinul a udržoval si převahu v obchodování se zlatými kovy tím, že nabízel specializované účty a bankovní služby založené na zákonech země o důvěrnosti bankovnictví.

PSALI JSME: Nejslabším článkem zlatého embarga je Švýcarsko

CGSE (Čínská burza pro zlato a stříbro) s víc než 110letou historii. CGSE v Hongkongu je jednou z mála burz na světě, která má jak otevřenou burzu, tak elektronickou platformu pro obchodování s drahými kovy. Má 171 firemních členů z odvětví drahých kovů, mezi něž patří banky, velké klenotnické skupiny, obchodníci se vzácnými kovy, rafinerie zlata a finanční instituce.

WGC (World Gold Council, Světová rada pro zlato), marketingová organizace pro rozvoj trhu se zlatem. Mezi členy je široká škála subjektů zlatého průmyslu od těžařů, přes rafinerie až po banky. Jejím cílem je stimulovat a udržovat poptávku po této komoditě.

Za klíčové lze považovat LBMA pro obchod s fyzickým zlatem a COMEX pro obchod s deriváty zlata tzv. papírovým zlatem, což jsou cenné papíry ohodnocené či odvozené od ceny zlata.

PSALI JSME: Významné banky se chystají opustit Londýnskou burzu kovů

(rek)

Další z kategorie Zlato