Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Indická centrální banka letos nakupuje rekordní množství zlata

Indická centrální banka (RBI, Reserve Bank of India) podle indického deníku Business Standard v první polovině letošního roku nakoupila do svých devizových rezerv rekordních 29 tun zlata. Tomu odpovídají i údaje Světové rady pro zlato (WGC), která nákupy a prodeje „žlutého kovu“ centrálními bankami dlouhodobě sleduje.

Indická centrální banka letos nakupuje rekordní množství zlata. Foto: iStock

K 30. červnu 2021 tak celkové zlaté rezervy RBI představovaly 705,6 tuny a podíl zlata na devizových rezervách centrální banky sedmé největší země na světě tak aktuálně představuje 6,5 procenta. To je více než dvojnásobek toho (tři procenta, pozn. aut.), co doporučuje Mezinárodní měnový fond (MMF).

Poprvé v historii tak Reserve Bank of India drží více než 700 tun zlata, čímž potvrdila svou desátou pozici největších držitelů „žlutého kovu“ v žebříčku WGC mezi světovými centrálními bankami. Na jedenácté příčce je podle Světové rady pro zlato Nizozemsko s 612,5 tunami, které však od roku 2002 zlato ze svých devizových rezerv jen prodává.

PSALI JSME: Indie nenápadně navyšuje zlaté rezervy

Indie, s více než miliardou obyvatel druhá nejlidnatější země na světě, je vedle Ruska a Číny jedním ze tří států, které v posledních letech věnovaly velké úsilí a finanční prostředky k tomu, aby se zvýšilo absolutní množství zlata v držení centrální banky.

Skok mezi největší držitele zlata znamenal pro Indii v listopadu 2009 nákup 200 tun „žlutého kovu“ od MMF. Ještě na začátku roku 2018 činily indické zlaté rezervy 558,1 tuny, ale s dalšími nákupy se země posunula výš.

PSALI JSME: Centrální banky a nákupy v Indii a Číně zvedají cenu zlata

Vloni podle údajů WGC Indická centrální banka pořídila do svých devizových rezerv celkem 41,6 tuny zlata, tedy v průměru 3,5tuny měsíčně. Za první letošní pololetí je to s 29 tunami podle dat Světové rady pro zlato v průměru více než 4,8 tuny měsíčně.

Při takovém tempu by Indie teoreticky mohla v žebříčku WGC poskočit na deváté místo, které ke konci června 2021 držela Japonská centrální banka. Ta ale letos v březnu podle údajů Světové rady pro zlato posílila svou aktuální pozici nákupem téměř 81 tun zlata, přičemž za posledních dvacet let neprodala ani gram zlata.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato

(luk)