
Například vedly k tomu, že velké banky velmi pospíchají s přepravou zlata v hodnotě miliard dolarů z Londýna do New Yorku, k čemuž využívají i běžná komerční letadla.
Zájem o zlato na americké komoditní burze Comex je totiž tak veliký, že po Trumpově hrozbě uvalení cel na Evropu se cena fyzického zlata v Londýně od začátku prosince pohybuje asi o 20 dolarů níž než cena „papírového“ zlata v New Yorku. Normálně jsou ceny na těchto dvou trzích synchronizované, protože obchodníci stíhají dodávat zlato k pokrytí emisí akcií podložených tímto kovem.
Banky, které tyto obchody se zlatem zprostředkovávají, obvykle drží zlaté cihly v Londýně a půjčují je burzovním hráčům v New Yorku. Hlavní roli v tomto byznysu hraje americká banka JPMorgan a britská HSBC, jež jsou jednak tvůrci cen zlata v Londýně, jednak zpracovávají transakce se zlatem a skladují zlato pro jiné banky a fondy.
Nyní kvůli velkému zájmu o cenné papíry podložené zlatem posílají fyzické zlato ze svých londýnských depozitářů do New Yorku. Tento krok jim nyní dokonce umožňuje dosáhnout zisku prodejem zlata za vyšší cenu v USA, tvrdí Quartz.
PSALI JSME: I přes odliv je v Londýně stále nejvíc zlata na světě
Přesuny zlata jsou však jen důsledkem hlubšího finančního problému. Obchodníci se obávají možnosti, že Donald Trump uvalí cla i na dovoz drahých kovů do USA. Preventivní obchody tak zaznamenaly náhlý prudký nárůst množství zlata drženého v New Yorku. Lednová data společnosti BullionVault říkají, že v New Yorku je nyní 7 493 tun zlata, zatímco v Londýně 8 535 tun.
Obavy o vyčerpání zlata z londýnských trezorů se přesto staly oblíbeným námětem konspiračních teorií a vyvolávají zlověstnou otázku: Dochází Bank of England zlato?
Guvernér Andrew Bailey to v rozhovoru pro Sky News popřel: „V poslední době jsme viděli pohyby cen zlata v Londýně a v New Yorku. A to způsobuje, že se část zlata do New Yorku přesouvá. Není to nijak obrovské množství. Tvoří méně než dvě procenta našich zásob.“
Podle Wall Street Journal tato zlatá horečka spustila logistickou noční můru, když někteří klienti čekali až týden, než získali své zlato z trezoru Bank of England. Jen JPMorgan plánuje tento měsíc dodat do New Yorku zlato za čtyři miliardy dolarů, uvedl deník. Ten také dodal, že nejlevnější a nejbezpečnější způsob přepravy tak velkého množství zlata se provádí prostřednictvím komerčních letů.
PSALI JSME: Desítky tun zlata se (pro jistotu) přestěhovaly z Londýna do USA
Přesuny zlata však nejsou jednoduché. Vyžadují čas, nemluvě o bezpečnosti, a vedou k limitu logistických možností. Trezory bank navíc nejsou navrženy tak, aby pokryly rozsáhlé přílivy a odlivy zlata.
Minulý týden viceguvernér Bank of England Dave Ramsden řekl: „Existují logistická a bezpečnostní omezení. Chce to čas. U přesunu zlata musíte mít hodně zabezpečení a hodně pojištění. Nemůžete ho tedy jen tak položit na korbu náklaďáku a odvézt.“
Adrian Ash, ředitel výzkumu trhu drahých kovů v BullionVault, situaci charakterizoval slovy: „Na londýnském trhu je drahých kovů je dostatek, ale je tu nedostatek pracovních sil a nákladních aut,“ čímž měl na mysli dopravu zlata na londýnská letiště v obrněných dodávkách a ostrahu.
PSALI JSME: Brink’s: Žalostná bezpečnost Air Canada umožnila loupež 2 milionů dolarů a 400 kg zlata
(rek)