Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Je dolar děravým záchranným člunem?

Cena zlata klesá, protože na Wall Street teď frčí americký dolar a z toho vyplývající výnosy amerických státních dluhopisů. Investoři do zlata sice vyhrávají v jiných než dolarových měnách, ale přesto jsou nervózní, tvrdí analýza švýcarské rafinerie zlata Heraeus.

Cena zlata klesá, protože na Wall Street teď frčí americký dolar a z toho vyplývající výnosy amerických státních dluhopisů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V dolarovém vyjádření cena zlata meziročně klesla o 5,6 procenta… To na druhé straně znamená, že zlato přineslo pozitivní výnosy ve všech ostatních hlavních měnách. Meziroční výnosy zlata v librách jsou 11,4 procenta, v eurech 7,5 procenta a v jenech 18,3 procenta.

V českých korunách opusťme procenta a uveďme rovnou cenu. Přesně před rokem stála troyská unce zlata v Londýně 38 543 korun, v době vzniku tohoto článku 42 101 korun. Inflace zároveň zvýšila marži obchodníků o dalších minimálně tisíc korun. I bez toho zlato v korunách bez započtení parity k dolaru zdražilo a těm, kdo do něj investovali, meziročně vydělalo 9,2 procenta.

„Ve srovnání s tím akciový index S&P 500 od ledna klesl o víc než dvacet procent. Navzdory lepší výkonnosti zlata zažívají investice do drahých kovů ve většině regionů značný odliv, protože poptávka po bezpečných útočištích kolísá. Očekává se proto, že cena zlata zůstane ve 4. čtvrtletí v depresi, protože Fed (centrální banka USA) pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb,“ dodává Heraeus.

PSALI JSME: Zlato bude dražší, pro Čechy určitě

Parabolický vzestup amerického dolaru vůči všem měnám a komoditám však podle Johna Hathawaye, experta investiční společnosti Sprott, účastníka obchodů s drahými kovy na Wall Street, obsahuje zárodky jeho vlastního zániku.

„Je to podobné panickému přeplnění děravého záchranného člunu. Fasáda síly dolaru předpovídá kompenzaci pro všechny papírové měny: Strmou devalvaci vůči zlatu.“ Tedy další růst jeho ceny v jiných měnách včetně koruny.

„Síla dolaru je fata morgána. Je to obrácený obraz slabin všech ostatních papírových měn. Z našeho pohledu může dolarová demoliční koule docela dobře představovat poslední linii pro papírové měny obecně, z nichž všechny jsou stále rostoucím problémem fiskálních propadů.

PSALI JSME: Frank Holmes: S výjimkou Brazílie a USA zlato všem ostatním letos vydělalo

Náš názor je i nadále takový, že naléhavé okolnosti způsobí, že Fed zruší svou protiinflační misi. Načasování je sice vždy spekulace, ale realisticky existuje příliš mnoho průsaků v této protiinflační přehradě (ochabující likvidita státních dluhopisových trhů, rozšiřování úvěrových spreadů, chaotické devizové trhy), aby odhodlání Fedu vydrželo mnohem déle.“

Skutečnou investiční výzvou ohledně zlata je podle Hathawaye mít trpělivost a čekat. Parafrázuje slova obchodníka s cennými papíry Jesse Livermorea: „Udělejte si pořádek a sedněte si. Nikdy to nebylo moje myšlení, které mi vydělalo velké peníze. Vždycky to bylo moje sezení, obrazně řečeno.“

Základní linkou Hatawayových investorských úvah je důraz na trpělivost: „Záchranný člun v amerických dolarech již není bezpečný. Čekání na znovuobjevení zlata jako bezpečného přístavu se chýlí ke konci.“

PSALI JSME: Zlato určitě neprodávejte!

(rek)