Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato bude dražší, pro Čechy určitě

Zprávou týdne je zastavení odlivu investic z akcií podložených hodnotou zlata. SPDR Gold Trust, největší na burze obchodovaný zlatý fond na světě, v pondělí ohlásil příliv investic v hodnotě 3,19 tuny zlata, což je největší jednodenní příliv od června. Zda jde o trend, nebo jen o spekulaci, se teprve ukáže.

Americký Fed letos zvýšil úrokové sazby z březnových téměř nulových úrovní na současných 3,25 procenta. Ilustrační foto: iStock

Zda byl příčinou zájmu o zlato skok ceny nad 1 700 dolarů za troyskou unci, nebo se cena zvýšila právě kvůli zájmu o investování do zlata, vědí jen burziáni. Z českého pohledu to vypadá jako kombinace obojího, protože cena žlutého kovu vyskočila až o 2,5 procenta zřejmě kvůli snížení výnosů desetiletých amerických státních dluhopisů i poklesu dolaru.

Ekonomická data totiž ukázala na zpomalení výrobní aktivity, což naznačuje, že agresivní zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) začalo fungovat.

„Lidé jsou však stále nedůvěřiví, pokud jde o to, aby platili za zlato ještě víc… Trh reaguje na skutečnost, že prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams byl ve svém pondělním prohlášení stále velmi jestřábí v odhodlání nelítostně krotit inflaci,“ řekl serveru Nasdaq vedoucí partner společnosti SPI Asset Management Stephen Innes.

„Je jasné, že inflace je příliš vysoká a trvale vysoká inflace podkopává schopnost naší ekonomiky vyvinout svůj plný potenciál,“ prohlásil Williams.

PSALI JSME: Zlatá konstanta

„Přísnější měnová politika začala ochlazovat poptávku a snižovat inflační tlaky, ale naše práce ještě není hotová.“ Upozornil, že poptávka po zboží zůstává velmi vysoká a poptávka na trhu práce a služeb převyšuje nabídku. „To má za následek plošnou inflaci, jejíž snížení bude trvat déle.“

Inflace v USA se snižuje, v srpnu byla ve srovnání se stejným měsícem před rokem na úrovni 6,2 procenta. Fed letos zvýšil úrokové sazby z březnových téměř nulových úrovní na současných 3,25 procenta.

„Probíhá aktivní debata o velikosti zvýšení sazeb na příštím zasedání Fedu, přičemž mnozí spekulují o zvýšení o 0,75 procentního bodu,“ uvedla agentura Reuters. „Do příštího roku by se sazby na základě prognóz zveřejněných Fedem mohly zvednout na přibližně 4,6 procenta.“

To by znamenalo opětné posílení dolaru a z toho vyplývající zdražení zlata pro české zájemce. A dobrou zprávu pro ty, kteří už zlato mají.

PSALI JSME: Zlato určitě neprodávejte!

(rek)