Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Frank Holmes: S výjimkou Brazílie a USA zlato všem ostatním letos vydělalo

Frank Holmes, generální ředitel a majitel kontrolního podílu U.S. Global Investors, který spravuje aktiva v aktuální hodnotě tří miliard dolarů, se ve svých komentářích často zabývá zlatem. Neopomněl ho ani v nejnovějším příspěvku na stránkách svého webu jako téma dne oživit.

Ve srovnání s jinými aktivy, od akcií přes dluhopisy až po digitální měny, bylo zlato letos pozoruhodně odolné. A to je oceněné v americkém dolaru, říká Frank Holmes. Foto: U.S. Global Investors – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101765419

„Zlato už není bezpečný přístav. Zlato není účinným zajištěním proti inflaci. Zlato je mrtvé. Možná jste tyto komentáře a další podobné slyšeli a četli v průběhu nedávného „výprodeje všeho“ mnohokrát.

To je pro mě neuvěřitelně krátkozraké. Zlato za rok ztratilo pouze 9,5 procenta, a to navzdory rostoucím výnosům dluhopisů a navzdory tomu, že americký dolar je na své nejsilnější úrovni v porovnání s ostatními hlavními měnami.

Vzhledem k těmto neuvěřitelným protivenstvím byste očekávali, že zlato ztratí mnohem víc ze své hodnoty, než ztratilo. Ale ve srovnání s jinými aktivy, od akcií přes dluhopisy až po digitální měny, byl žlutý kov pozoruhodně odolný. A to je zlato oceněné v americkém dolaru.

PSALI JSME: Frank Holmes: Silný dolar zvyšuje hodnotu zlata

Když jej oceníme v jiných světových měnách, zlato si vede ještě lépe, protože hodnota mnoha měn oproti dolaru výrazně poklesla. Například minulý týden britská libra vůči dolaru klesla na historické minimum, stejně jako čínský renminbi.

Z cen zlata v různých měnách byly meziročně k 27. září pouze dvě – v dolaru a brazilském realu – záporné. Ostatní měny, včetně zlata oceněného v kanadském dolaru, byly kladné. Snad nejlepší výkon zlata v letošním roce se vyskytl v Turecku, kde lira klesla asi o 52 procent při ohromné roční inflaci 80 procent.

Zlato tam od začátku roku zdvojnásobilo svou cenu, což pomáhá předvídavým investorům chránit jejich bohatství před nekontrolovatelnými spotřebitelskými cenami. Turci do drahého kovu tradičně investovali a mnozí ho stále preferují jako uchovatele hodnoty…

PSALI JSME: Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře

Existuje řada známek toho, že by globální ekonomika mohla směřovat k recesi (nebo že už v ní jsme), nejnovější z nich je, že ceny nemovitostí v USA klesají volným pádem. Přestože byly údaje zveřejněny tento týden, zaznamenávají ceny ke konci července, což znamená, že ceny nemovitostí mohou ještě víc klesnout.

Aby bylo jasno, nevěřím, že toto znehodnocení bude tak závažné, jako tomu bylo během krize v letech 2007-2008. Banky nejsou zdaleka tak spekulativní jako tehdy, což znamená, že obecně nepůjčují dlužníkům se špatnou úvěrovou kvalitou. Míra nesplácení rodinných hypoték je aktuálně pod dvěma procenty, což jsme nezažili od roku 2006, těsně před krizí.

Úrokové sazby však rostou, což může vést k růstu nezaměstnanosti. Mnoho amerických majitelů domů by proto mohlo skončit v prodlení se splátkami svých úvěrů na bydlení. Pokud se to všechno zhroutí, chtěl bych mít ve svém portfoliu nějaké zlato,“ píše Frank Holmes. A doporučuje mít deset procent portfolia v jakékoli formě zlata.

PSALI JSME: Ve zlatém vlaku byste vždy měli mít rezervované místo

(rek)