Zlato (oz) / USD
2 335,89
0,78 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Janet Yellenová: Sledujeme případné ruské snahy obejít sankce pomocí zlata

Americké ministerstvo financí dalo jasně najevo, že transakce se zlatem, do nichž je zapojeno Rusko, mohou být předmětem sankcí, a pozorně sleduje veškeré snahy o obcházení amerických sankcí prostřednictvím zlata, uvedla v úterý ministryně financí Janet Yellenová.

Americké ministerstvo financí pozorně sleduje veškeré ruské snahy o obcházení amerických sankcí prostřednictvím zlata, uvedla ministryně financí Janet Yellenová. Ilustrační foto: US Department of the Treasury – https://home.treasury.gov/system/files/136/Sec_Yellen_Portrait.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103143846

„Je to důležitá záležitost,“ řekla Yellenová na slyšení senátního finančního výboru o rozpočtu ministerstva financí. „Pečlivě sledujeme veškeré snahy o obcházení našich sankcí souvisejících s Ruskem prostřednictvím zlata,“ citovala ministryni a bývalou šéfku americké centrální banky agentura Reuters.

Takové transakce mohou podléhat sankcím podle exekutivního příkazu, který vydal americký prezident Joe Biden, aby potrestal Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Ruská centrální banka má zhruba 22 procent svých devizových zásob ve zlatě (přibližně 2 300 tun, pozn. aut.), které většinou drží v Rusku, aby byly mimo dosah západních sankcí.

PSALI JSME: Kdo drží devizové rezervy Ruské centrální banky?

„Není pochyb o tom, že nutnost financovat válku na Ukrajině, pro kterou se část ruských vytvořených zlatých rezerv – oficiálně pátých největších národních rezerv podle údajů Mezinárodního měnového fondu, vedla k potřebě utajit (ruské) obchody se zlatem,“ napsal nedávno komentátor Lawrie Williams na webu Sharpspixley.

Další související informace přišla v polovině května ze Švýcarska. V březnu, po zavedení sankcí proti Rusku, švýcarský Federální úřad pro cla a ochranu hranic zaznamenal výrazný nárůst dovozu zlata ze Spojených arabských emirátů (SAE): 36 tun zlata dovezeného ze SAE v hodnotě 2,1 miliardy švýcarských franků.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

Informoval o tom švýcarský portál Swiss Info s tím, že nevládní organizace Swissaid vyzývá k větší transparentnosti, aby bylo možné zjistit, zda toto zlato pochází z Ruska a neobcházejí se tak prostřednictvím SAE protiruské sankce, které západ uvalil na Moskvu po jejím vpádu na Ukrajinu.

Odborníci na organizovaný zločin varovali, že navzdory západním sankcím může Rusko i nadále využívat své zlato k nákupu zahraniční měny a obcházet tak sankce. Studie Globální iniciativy proti organizovanému zločinu uvedla, že Rusko by mohlo k obcházení sankcí využít „dobře promazaná“ kola nelegálního trhu se zlatem.

PSALI JSME: Převádí Rusko zlato přes zločinecké sítě?

(luk)

Další z kategorie Zlato