Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jaký dopad na zlato by měla platební neschopnost USA?

Americký Kongres se ocitl v patové situaci, kdy již za necelých 14 dnů dosáhne zadlužení USA tzv. dluhového stropu a pokud se zákonodárci neshodnou a dluhový strop nezvednou, země nebude schopna splácet své dluhy, ani nebude mít prostředky na některé mandatorní výdaje – např. na sociální dávky, veřejného zdravotního pojištění pro seniory, či platy pro příslušníky armády.

Americký Kongres se ocitl v patové situaci, kdy již za necelých 14 dnů dosáhne zadlužení USA tzv. dluhového stropu. Co by se stalo, pokud by Spojené státy nebyly schopny dostát svým závazkům? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zákon navyšující dluhový strop (celková částka peněz, kterou si americká vláda smí půjčit, pozn. aut.) by měl dorazit k americkému prezidentu J. Bidenovi na stůl nejpozději do konce tohoto týdne, aby se předešlo ekonomickým škodám. „Pokud by nedošlo ke zvýšení tohoto limitu, mohlo by to vést k historicky první platební neschopnosti USA, což by přineslo hrozivé ekonomické důsledky,“ tvrdí server Goldavenue.com, jenž se zamýšlí nad tím, co by taková situace znamenala pro zlato.

„Základem americké ekonomiky a globálního finančního systému je, že americká vláda včas platí, co dluží. Pokud vláda nesplácí své závazky, americká a světová ekonomika, které mají před sebou ještě dlouhou cestu k zotavení z recese způsobené pandemií, se opět propadnou do recese,“ varoval ve své výzkumné zprávě Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics.

Podle analytiků by samotný strach z platební neschopnosti mohl otřást akciovým trhem a vyvolat šokové vlny v celé ekonomice. Například v roce 2011 byly Spojené státy na pokraji platební neschopnosti, než zákonodárci nakonec uzavřeli dohodu, což se však neobešlo bez výrazných výkyvů na trhu a snížení úvěrového ratingu země.

PSALI JSME: Dolar oslabuje, investoři vyhlížejí páteční statistiku pracovního trhu v USA

Co by se stalo, pokud by Spojené státy nebyly schopny dostát svým závazkům? „Pokud se vrátíme do doby před deseti lety, tak tehdy došlo k okamžitému výprodeji na finančních trzích – investory to tvrdě zasáhlo a hrozilo riziko kaskádové finanční krize,“ připomněl Mark Hamrick, hlavní ekonomický analytik serveru Bankrate.com.

A co by to znamenalo pro americkou ekonomiku? Podle odhadu agentury Moody’s Analytics by scénář dlouhodobého selhání poslal Spojené státy do recese: Hrubý domácí produkt (HDP) by klesl o téměř čtyři procenta, zaniklo by přibližně šest milionů pracovních míst, míra nezaměstnanosti by dosáhla devíti procent a výprodej na akciových trzích by mohl vést ke ztrátě majetku amerických domácností až ve výši 15 bilionů dolarů.

„Mohlo by to vyvolat prudký nárůst úrokových sazeb, prudký pokles cen akcií a další finanční otřesy. Naše současné hospodářské oživení by se zvrátilo v recesi, což by znamenalo ztrátu růstu v řádu miliard dolarů a ztrátu milionů pracovních míst,“ napsala v deníku Wall Street Journal americká ministryně financí Janet Yellenová, podle níž by případné nesplácení amerického dluhu způsobilo „nenapravitelné škody“.

PSALI JSME: Americkou ministryní financí byla potvrzena Janet Yellenová

Pokud by došlo k platební neschopnosti USA, mělo by to podle Yellenové velké důsledky pro zemi i globální ekonomiku a mohlo by to vyvolat „historickou finanční krizi“. A jak víme, když krize vznikne ve Spojených státech, obvykle se rychle rozšíří do zbytku světa. Americká platební neschopnost by se projevila celosvětově. Už kvůli významu Spojených států jako světového finančního centra a roli amerického dolaru jako světové rezervní měny.

„Trh s americkými státními dluhopisy je světovou kotvou aktiv. Pokud by se ukázalo, že toto aktivum není ve skutečnosti bezrizikové, ale že může skutečně dojít k selhání, v podstatě by to odpálilo bombu uprostřed globálního finančního systému. A to by bylo velmi nepříjemné,“ řekl Jacob Kirkegaard, vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku.

Odborníci připomínají, že cenné papíry emitované Spojenými státy jsou tak dlouho důvěryhodné, že jsou na finančním trhu považovány v podstatě za bezrizikové. Jsou používány jako podklad pro obrovské množství finančních kontraktů po celém světě.

PSALI JSME: Pozornost zlata se obrací k aukcím amerických státních dluhopisů a taperingu

V dobách nejistoty investoři v zájmu ochrany svých portfolií obvykle obracejí pozornost k bezpečným aktivům, jako je zlato. Pro ty, kteří chtějí koupit zlato jako investici, je důležité vědět, že data z americké ekonomiky ekonomické jsou jednou z klíčových sil, které určují cenu zlata. Pokud by tedy došlo k platební neschopnosti Spojených států, drahý kov by to s největší pravděpodobností ovlivnilo.

„Vzhledem k trajektorii amerického dluhu a zlata existuje pozitivní strukturální síla a korelace, ale krátkodobé ocenění závisí na Fedu, na hybných silách ostatních aktiv a na sentimentu,“ říká Nicky Shiels, vedoucí oddělení strategie pro kovy ve společnosti MKS PAMP Group, na otázku, jak by mohla platební neschopnost USA ovlivnit zlato

Podle něj mohou pro cenu zlata existovat dva scénáře. Ten první je, že americký vládní dluh se stane „neudržitelným“ a překročí 200 % HDP a cena zlata vzroste. „Z toho plyne, že neudržitelná cesta zadlužení USA je pro zlato strukturálně býčí,“ napsal Shiels v poznámce s tím, že modelově předpokládaná cena zlata by měla být 4 070 dolarů za unci, pokud dluh USA exploduje nad 200 % HDP, jak do roku 2050 očekává rozpočtový úřad amerického Kongresu.

PSALI JSME: Americká ministryně financí v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

Podle druhého scénáře se americký dluhový strop zvýší, poměr dluhu k HDP klesne a cena zlata se bude pohybovat nad úrovní 1 800 dolarů. „Jednoduchá regrese, kdy dluh USA jako procento HDP činí 101 % (v roce 2024), dává zlatu hodnotu 1 850 dolarů; jinými slovy, zlato již do značné míry ocenilo zvýšení dluhového stropu a krátkodobou trajektorii zadlužení USA,“ uvedl Nicky Shiels.

Jaký je závěr? Jak je zřejmé ze scénářů Nickyho Shielse pro cenu zlata, bez ohledu na to, jakým směrem se situace ohledně amerického dluhového stropu vyvine, zdá se, že zlato by si mělo zachovat svou hodnotu a nabídnout bezpečný přístav, jak tomu bylo po staletí. „A přestože nevíme, co se stane 18. října, kdy vyprší lhůta pro stanovení dluhového stropu, může být právě nyní vhodná doba pořídit si dokonalé zajištění proti krizi,“ napsal server Goldavenue.com.

Americká vláda za posledních 60 let zvýšila svůj vlastní dluhový limit téměř 90krát (od roku 1960 jednal Kongres podle oficiálních údajů o změně dluhového limitu 78krát, pozn. aut.) a většina těchto zvýšení proběhla bez dramat. První dluhový limit byl stanoven v roce 1917 na 11,5 miliardy dolarů a dnes činí 28,5 bilionu dolarů a stále roste.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

(luk)

Další z kategorie Zlato