Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americká ministryně financí v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

Americká ministryně financí Janet Yellenová naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový limit. Učinila tak při vystoupení před senátním výborem pro bankovnictví, bydlení a urbanizaci k dopadům koronavirové krize na ekonomiku. Příslušný návrh zákona, který by to umožnil a který by mimo jiné udržel financování vládních úřadů, Na negativní dopady neschválení limitu upozornil i šéf centrální banky (Fed) Jerome Powell.

„Byla by narušena plná víra a kredit Spojených států, naše země by také pravděpodobně čelila finanční krizi a hospodářské recesi,“ řekla ministryně.

„Byla by narušena plná víra a kredit Spojených států, naše země by také pravděpodobně čelila finanční krizi a hospodářské recesi,“ řekla ministryně k možnosti, že se limit pro zadlužení nezvýší do 18. října. V takovém případě by podle ní vzrostly také úrokové sazby: „A úroky, které platí běžní Američané za hypotéky, auta a kreditní karty, by se pak zvýšily,“ řekla.

Ministryni financí před výborem podpořil i Powell. Uvedl, že zvýšit dluhový limit je naprosto zásadní věc a varoval, že důsledky jeho nedodržení mohou být závažné.

Návrh zákona, který má prodloužit platnost vládního rozpočtu do 3. prosince, už dříve díky hlasům demokratické většiny prošel Sněmovnou reprezentantů. V Senátu, kde je poměr sil 50 na 50, jej republikáni zablokovali. Senátoři hlasovali v poměru 50 ku 48 proti jeho přijetí, přičemž pro schválení bylo zapotřebí 60 hlasů. Demokraté se nyní mohou pokusit vyjmout ze zákona část o dluhovém limitu a snažit se urychleně nechat schválit provizorní výdajové opatření v obou komorách Kongresu před vypršením lhůty 30. září.

Limit dluhu omezuje množství peněz, které si vláda může půjčit. V minulosti bylo zvyšování limitu zpravidla rutinní záležitostí, od roku 1960 byl dluhový limit zvýšen či zrušen téměř 80krát. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa byl zrušen třikrát, připomíná agentura AP.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika