Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Jako Chytrá horákyně

Zlato se od poloviny května pohybuje v rozmezí 1 800-1 850 amerických dolarů za troyskou unci. Stratégové australsko-novozélandské ANZ Bank očekávají, že žlutý kov potvrdí pohyb vzhůru při prolomení hranice 1 900 dolarů. V opačném případě potvrdí pohyb dolů při poklesu ceny pod 1 800 dolarů za unci. A tak se zdá, že zlatým analytikem by mohl být kdekdo.

Cena zlata se mění každou vteřinu, což nahrává takovým spekulacím, při kterých nemohou žádní analytici nic tvrdit jistě. Ilustrační foto: iStock

„Současné cenové rozpětí 1 800 až 1 900 dolarů neposkytne žádný jasný směr vývoje, dokud cena nepřekročí buď jednu, nebo druhou stranu tohoto rozmezí,“ napsali ve své zprávě. „Přesvědčivé prolomení hranice nad 1 900 dolarů, což je také prolomení trendu, bude podmínkou pro krátkodobý růstový výhled. Jakmile se tato úroveň prolomí, ceny by se mohly dotknout předchozích maxim 1 950 a 2 000 dolarů.“

Jenže skoro totéž predikují i v opačném směru, když uvádějí, že „klíčové podpory jsou na 1 800 a 1 760 dolarech“ v případě propadu ceny zlata. V celku tak zpráva vyznívá jako od Chytré horákyně bratří Grimmů. Ať se cena zlata pohne jakýmkoli směrem, budou mít experti ANZ Bank pravdu.

PSALI JSME: Předpověď zlata za 4 800 dolarů do roku 2030 zůstává nedotčena

Cena zlata se mění každou vteřinu, což nahrává takovým spekulacím, při kterých nemohou žádní analytici nic tvrdit jistě. Krátce poté, co ANZ Bank zveřejnila svou prognózu, zaznamenala cena zlata pokles poté, co se jí nepodařilo překročit odpor na hezky zakulacené hodnotě 1 880 dolarů za unci.

Vzácný kov minulý pátek na začátku asijské seance prudce postoupil nad 1 870 dolarů, ale dalšímu vzestupu učinili rázný konec spekulanti, kteří považovali tento zisk za dostatečný a začali zlato prodávat.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

A tak předpověď, že to budou dělat tak dlouho, dokud zlato zlevní na 1 830 dolarů za unci, jak uvádí FXStreet, může být chimérou i skutečností. Experti obvykle přesně analyzují, co už se stalo, ale nedokáží přesně určit, co se stane.

Jisté je, že i propadu ceny v době vzniku tohoto textu, zlato meziročně ztrácelo 0,5 procenta, meziměsíčně vydělávalo 1,8 procenta a v danou vteřinu ztrácelo 0,83 procenta. Vzhledem k meziroční inflaci v Česku na úrovni 16 procent a v USA na 8,6 procent velmi uspokojivý výsledek.

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

(rek)