Zlato (oz) / USD
1 945,09
1,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

J.P. Morgan: Zlato půjde letos vzhůru ke 2 200 dolarům za unci

Americká banka J.P. Morgan v pondělí zveřejnila analýzu své výzkumné společnosti k rusko-ukrajinské krizi. Klíčovou otázkou podle ní je: Co to znamená pro trhy? Společnost J.P. Morgan Research tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu zpomalí globální růst a zvýší inflaci a že ruská ekonomika směřuje k hluboké recesi a zavedení kapitálových kontrol.

Podle amerického bankovního domu J.P. Morgan letos zlato zamíří vzhůru ke 2 200 dolarům za unci. Ilustrační foto: iStock.com

„Rusko má sice určitý prostor pro využití svých zlatých rezerv a odklonění obchodu do Číny, ale ruský finanční systém se ocitne pod obrovským tlakem, protože bude mít problém dostát svým finančním závazkům navzdory přebytku běžného účtu. Tlak na pokles rublu a odliv kapitálu přiměly ruskou centrální banku k výraznému zvýšení sazeb a zavedení kapitálových kontrol,“ uvedla v pondělí výzkumná společnost J.P. Morgan Research.

Ta dále předpovídá, že ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí poklesne mezičtvrtletně i po sezónním očištění o 35 procent a hrubý domácí produkt (HDP) za celý rok zaznamená pokles nejméně o sedm procent. Inflace by mohla na konci roku dosáhnout přibližně 14 procent, což je více než 5,3 procenta, jak se předpokládalo před krizí. Rizika jsou výrazně vychýlena směrem nahoru v důsledku znehodnocení rublu a omezeného importu, uvedla banka.

PSALI JSME: Válka vyvolává strach z inflace. A touhu po zlatě

Evropští těžaři by podle analýzy měli zaznamenat vyšší ceny komodit v důsledku dislokace nabídky komodit zaměřených na Rusko. Nejexponovanější z nich je palladium, které se na celkové světové produkci Ruska podílí zhruba 45 procenty. Jeho ceny od poloviny loňského prosince vzrostly o zhruba 65 procent. Na Rusko připadá více než deset procent celosvětových dodávek diamantů, platiny a zlata, zatímco Rusko a Ukrajina dohromady představují přibližně 35 procent dovozu oceli do EU.

Ceny zlata dostaly po ruské invazi na Ukrajinu impuls díky poptávce po „bezpečném přístavu“ a klesajícím reálným výnosům v USA, protože obchodování s rizikem se podle analýzy J.P. Morgan zintenzivnilo. Vzhledem k tomu, že desetileté reálné výnosy v USA nyní klesly zpět pod -100 bazických bodů, zlato se vyšplhalo nad dva tisíce dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší úroveň od srpna 2020.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Do konce roku bude zlato na 2 500 dolarech

Ceny budou podle banky i nadále volatilní. Ačkoli nejde o základní scénář společnosti J.P. Morgan Research, pokračující pokles reálných výnosů (ať už v důsledku více holubičího Fedu, než se očekávalo, nebo vyšších inflačních breakvens, které jsou oceňovány na základě komoditní rally, či kombinace obojího, pozn. red.) a další zvýšená poptávka po drahých kovech jako „bezpečném přístavu“ či jako zajištění proti inflaci, by pravděpodobně mohly poslat ceny zlata vzhůru k 2 200 dolarům za unci.

Tým komoditní strategie J.P. Morgan vidí následující cenové rozpětí pro komodity: Ropa Brent: 100-185 dolarů za barel, evropský plyn 80-250 eur/MWh, měď 9 800-12 000 (a více) dolarů za tunu, hliník 3 300-4 700 dolarů za tunu, nikl 26 500-80 000 (a více) dolarů za tunu, zinek 3 400-5 000 dolarů za tunu, palladium 2 400-4 000 dolarů za unci, platina 1 030-1 350 dolarů za unci, zlato 1 800-2 200 dolarů za unci, stříbro 22 dolarů za unci.

PSALI JSME: Clem Chambers: Zlato na cestě ke třem tisícům dolarů za unci

(luk)

Další z kategorie Zlato