Když byl tiskový odbor banky deníkem Irish Times dotázán na důvody nákupů zlata, mluvčí jen sdělil, že transakce centrální banky se zlatem „jsou komerčně citlivé a v tuto chvíli nelze učinit žádné další komentáře“. Nákupem dvou tun zlata v posledních dvou měsících banka ukončila více než deset let trvající období nezměněné držby drahého kovu ve výši šesti tun.
Zatímco instituce neuvedla žádný konkrétní důvod pro zvýšení své zásoby zlata, guvernér banky Gabriel Makhlouf minulý týden varoval, že strážci měn si nemohou dovolit uspokojit se s takovým růstem inflace, připomněla agentura Bloomberg.
Silné nákupy v době pandemie
Chuť centrálních bankéřů na zlato vzrostla v první polovině roku. Celkové rezervy centrálních bank vzrostly o 333,2 tuny, což je o 39 procent víc, než pětiletý průměr. Agentura těžařů zlata World Gold Council zaznamenala silné nákupy Thajska, Maďarska a Brazílie.
Maďarská centrální banka má teď více než 95 tun zlata, v přepočtu na obyvatele nejvíc v regionu. Maďaři hodlají s pomocí zlatých rezerv stabilizovat ekonomiku po pandemii.
PSALI JSME: Maďarsko potají ztrojnásobilo své zlaté rezervy
Podobně i Polsko mělo konci srpna zlaté rezervy ve výši 230,2 tuny, protože i polská centrální banka zlato nepřetržitě po jedné či dvou tunách nakupuje. Zlato je podle prezidenta polské centrální banky Adama Glapińskiho nejlepší složkou měnových rezerv. Rezervy hodlá zvýšit ještě o sto tun ale velikost a tempo nákupů mají záviset na aktuálních tržních podmínkách.
Singapur na začátku tohoto roku zvýšil své zlaté rezervy o zhruba 20 procent, což podle tamní centrální banky zajistí odolnost jejího portfolia. Ministát vlastní 127 tun zlata. Naše ČNB 10,2 tuny. „Zlato již několik desítek let nehraje v měnové politice roli,“ tvrdí na webu centrální banky člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.
PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy
(rek)