Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Irská centrální banka už drží 9,5 tuny zlata

Irská centrální banka loni změnila svůj postoj a rozhodla se posílit podíl zlata ve svých devizových rezervách. Zlaté rezervy banky tak na konci loňského roku dosáhly 9,5 tuny, čímž se Irsko v jejich výši přiblížilo České národní bance v žebříčku největších držitelů zlata, který měsíc co měsíc zpracovává Světová rada pro zlato (World Gold Council, WGC) na základě údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Irská centrální banka už drží 9,5 tuny zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Irsko v prosinci 2021 nakoupilo již čtvrtý měsíc v řadě zlaté pruty, které měl jiný stát uložené v londýnské Bank of England. Podle serveru Healthwealthgold.com to vyplývá z nejnovějších údajů MMF a „opět to nezaznělo v irských médiích“.

Rezervy irské centrální banky ve zlatě tak posledním loňským nákupem vzrostly o 0,7 metrické tuny na 9,5 tuny, čímž celoroční čisté nákupy v roce 2021 dosáhly 3,5 tuny a zlato nyní představuje přibližně čtyři procenta celkových irských devizových rezerv.

Irská centrální banka na dotazy médií loni odmítla uvést jakýkoli důvod svého obnoveného zájmu o zlato s tím, že „transakce centrální banky se zlatem jsou obchodně citlivé a nemůže zveřejnit podrobnosti o své strategii správy aktiv nad rámec informací uvedených ve výroční zprávě“.

Irská centrální banka podle všeho diverzifikuje své devizové rezervy, aby se ochránila před riziky spojenými s rostoucí inflací. Zdroj: Bloomberg

Zatímco centrální banka neuvedla žádný konkrétní důvod pro zvýšení své zásoby zlata, její guvernér Gabriel Makhlouf na konci loňského listopadu uvedl, že „tvůrci měnové politiky si nemohou dovolit být spokojení s inflací“.

Meziroční míra inflace v Irsku podle agentury Bloomberg dosáhla v listopadu 5,3 procenta a tamní Institut pro ekonomický a sociální výzkum varoval, že růst cen může být v roce 2022 vyšší, než se původně předpokládalo.

Irský vysokoškolský profesor ekonomie Karl Whelan, který dříve pracoval jako ekonom pro americkou a poté i Irskou centrální banku, na dotaz agentury uvedl, že „není jasné, jaká je motivace banky k tomuto kroku – možná to souvisí s tím, že zlato je vnímáno jako užitečné zajištění proti inflaci“.

PSALI JSME: Irsko se chce bránit inflaci zlatem

(luk)