Zlato (oz) / USD
2 708,48
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Irák se připojil k nákupům zlata

Světová rada pro zlato (WGC, World Gold Council) mimo své tradiční statistiky nečekaně oznámila, že mezi aktivní kupce zlata patří i centrální banka Iráku. Ta zvýšila své zásoby zlata na víc než 145 tun, čímž poopravila celosvětové zásoby centrálních bank, jež aktuálně spravují 34 002 tuny zlata.

Irák, druhý největší producent ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu, obnovil nákupy zlata po čtyřleté přestávce v roce 2022. Ilustrační foto: iStock

Podle posledních údajů WGC zveřejněných v červnu se irácké zlaté rezervy zvýšily na 145,7 tuny, z dubnových 142,6 tuny. Přesto Irák v tabulce první stovky států s největšími rezervami zlata klesl o jedno místo za Filipíny na 31. pozici. Filipíny mají sice úplně stejné množství zlata jako Irák, ale tvoří 10,4 procenta devizových rezerv, zatímco u Iráku je to 9,8 procenta.

Irák, druhý největší producent ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), obnovil nákupy zlata po čtyřleté přestávce v roce 2022 v rámci programu diverzifikace svých zahraničních aktiv, odhadovaných na 100 miliard dolarů. Irácké zlato je uloženo v podzemních sklepeních Bank of England v centru Londýna a v Banque de France v Paříži.

PSALI JSME: Irák využil poklesu ceny zlata

Největším držitelem zlata na světě zůstávají Spojené státy s rezervami ve výši 8 133,5 tuny, následují Německo s 3 352,9 tuny a Itálie s 2 451,8 tuny. Surinam se řadí na konec seznamu s 1,2 tuny. Ale to není úplný konec.

Některé centrální banky své zásoby zlata nezveřejňují. Například vietnamská, která naposledy v roce 2015 oznámila 10 tun zlata a v seznamu nyní není. Jiné, například ázerbajdžánská, sice hlásí čistou nulu, ačkoli tamní státní ropný fond drží 105 tun zlata, což je 13,2 procenta devizových rezerv státu.

PSALI JSME: Kde je zlato Islámského státu?

(rek)

Další z kategorie Zlato