Podle posledních údajů WGC zveřejněných v červnu se irácké zlaté rezervy zvýšily na 145,7 tuny, z dubnových 142,6 tuny. Přesto Irák v tabulce první stovky států s největšími rezervami zlata klesl o jedno místo za Filipíny na 31. pozici. Filipíny mají sice úplně stejné množství zlata jako Irák, ale tvoří 10,4 procenta devizových rezerv, zatímco u Iráku je to 9,8 procenta.
Irák, druhý největší producent ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), obnovil nákupy zlata po čtyřleté přestávce v roce 2022 v rámci programu diverzifikace svých zahraničních aktiv, odhadovaných na 100 miliard dolarů. Irácké zlato je uloženo v podzemních sklepeních Bank of England v centru Londýna a v Banque de France v Paříži.
PSALI JSME: Irák využil poklesu ceny zlata
Největším držitelem zlata na světě zůstávají Spojené státy s rezervami ve výši 8 133,5 tuny, následují Německo s 3 352,9 tuny a Itálie s 2 451,8 tuny. Surinam se řadí na konec seznamu s 1,2 tuny. Ale to není úplný konec.
Některé centrální banky své zásoby zlata nezveřejňují. Například vietnamská, která naposledy v roce 2015 oznámila 10 tun zlata a v seznamu nyní není. Jiné, například ázerbajdžánská, sice hlásí čistou nulu, ačkoli tamní státní ropný fond drží 105 tun zlata, což je 13,2 procenta devizových rezerv státu.
PSALI JSME: Kde je zlato Islámského státu?
(rek)