Zlato (oz) / USD
1 556,93
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
35 286,31
0,01 %
EUR / USD
1,11
0,04 %
USD / CZK
22,66
0,06 %
Zlato
Kde je zlato Islámského státu?

Zbytek Islámského státu (IS) byl ve své poslední pevnosti, v syrské provincii Deir el-Zour, rozdrcen. Podle šéfa organizace SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Ramiho Abdulrahmana má mít IS právě v této oblasti Sýrie ukryto 40 tun zlata.

Zlato bylo ukradeno z centrální banky v Mosulu, část byla získána z uloupených starožitností hlavně z Palmyry, Foto: Wikipedie

„Toto množství zlata IS drží od konce roku 2017. Bylo ukradeno z centrální banky v Mosulu, část byla získána z uloupených starožitností hlavně z Palmyry, jež byly prodány prostřednictvím pašeráků a obchodníků do Turecka,“ řekl Abdulrahman serveru Voice of America.

To potvrdil i International Business Times, podle něhož IS v roce 2014 odcizil z centrální banky v Mosulu téměř 450 milionů dolarů a velké množství drahých kovů, zejména zlata.

SOHR ale neví, zda jsou zlaté cihly zakopány ve vesnici Baghouz, nebo skryty v tunelech na hranici mezi Sýrií a Irákem, případně v oblastech nedávno obsazených syrskými demokratickými silami (SDF) podporovanými USA.

Koalice pod vedením Spojených států, která letecky podporovala SDF v posledním boji proti IS ve východní Sýrii, uvedla, že žádné takové informace nemá. Mluvčí koalice plukovník Sean Ryan serveru Voice of America oznámil, že je ale prošetřují.

Samozvaný džihádistický kalifát podle pařížské finanční skupiny FATF (Financial Action Task Force) vydělal kontrolou bank, ropných a plynových polí, daní, vydírání a krádeží památek miliony dolarů.

(rek)