Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace vyhraje, tvrdí Bart Melek

Je nyní čas na nákup zlata? Nebo ještě počkat? Autor průměrného bestselleru Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki opět předpovídá globální katastrofu trhů, depresi, kolaps burz, do ledna i zhroucení dolaru.

Je nyní čas na nákup zlata? Nebo ještě počkat? Ilustrační foto: iStock

„A přesto bohatí bohatnou,“ říká. Rozdíl je v hlavě, ne v peněžence, dodává a doporučuje zbavit se akcií, dluhopisů, nemovitostí, fondů a nakoupit bitcoiny, zlato a stříbro. Kiyosaki je známý výzvami k hromadění aktiv, když jsou podhodnocená. Hlavní stratég TD Securities Bart Melek o budoucnosti cen zlata v televizi CNBC vedl podobnou debatu.

„Inflace je způsob, jakým vlády financují své výdaje. Mají velké deficity (v USA čerstvě 31 bilionů dolarů – pozn. red.) a ty financují prostřednictvím inflace. A když se inflace vymkla z rukou, mnozí si myslí, že centrální bankéři mohou vrátit džina do láhve zvýšením úrokových sazeb. Ale nejde to bez finanční krize, bez ekonomické deprese.“

Myslí si, že centrální banky se chystají hodit v boji s inflací do ringu ručník. A že inflace bude některé velké ekonomiky pustošit po mnoho let. A spousta lidí přejde z papírových měn do skutečných peněz, jak označuje například zlato.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

Jeden z moderátorů CNBC naznačil, že dolar je na 20letém maximu a proto ho mnozí hledají k zajištění místo zlata. „Ale proč je dolar tak silný?“ zeptal se. „Svět si myslí, že Fed boj o inflaci vyhraje. Ale nevyhraje,“ opáčil Melek. Fed (centrální banka USA) podle něj v inflačním boji vytrvá a úspěšně vytlačí sazby na 4,6 procenta. Melek však tvrdí, že trh se zlatem řídí reálné úrokové sazby a nikoli inflace.

Další účastník diskuse, burzovní makléř Peter Schiff, který také předpovídal současnou krizi, připomněl, že není tak dávno, co Fed ani nepovažoval inflaci za problém. „Když se inflace postavila na hlavu, strávil Fed měsíce tím, že ji nazýval přechodnou. Opět se mýlil. A nyní tvrdí, že srazí inflaci zpět na dvě procenta. Nemá šanci. Inflace spíš dosáhne dvaceti, než dvou procent.“

„A když mluvíte o reálných úrokových sazbách – máme je záporné. Vzhledem k tomu, že úroková sazba Fedu je těsně nad třemi procenty a inflace těsně nad osmi procenty, reálné úrokové sazby jsou mínus pět procent. A pokud byste inflaci změřili přesně, je spíš 16 procent, což znamená, že reálné sazby jsou -13 procent,“ vypočítává Schiff.

PSALI JSME: Frank Holmes: S výjimkou Brazílie a USA zlato všem ostatním letos vydělalo

Melek však trval na tom, že ačkoli se zlatu v jiných měnách daří a mnohde je po něm silná místní poptávka, pevný dolar ho bude dál srážet. „Fed je nejagresivnější centrální bankou na světě,“ připomněl. Úvodní tak otázka zůstává otevřená: Koupit nebo nekoupit zlato teď? Schiff říká ano, Melek ne.

V polovině června také Kiyosaki poskytl investiční radu, jak přežít vysoce inflační prostředí. Poradil dvěma milionům svých stoupenců, aby se zásobili konzervami. „Inflace se blíží. Nejlepší investice jsou plechovky tuňáka a pečené fazole. Nemůžete jíst zlato, stříbro ani bitcoiny,“ varoval.

Nejčerstvější zpráva je však jiná: „Pokud bude Fed pokračovat ve zvyšování sazeb a dolar bude dál posilovat, ceny zlata, stříbra a bitcoinu budou klesat. Pak je čas tato aktiva koupit. Až Fed změní politiku a sníží sazby, budete se usmívat a ostatní budou plakat,“ napsal na Twitteru.

PSALI JSME: Zlato určitě neprodávejte!

(rek)

Další z kategorie Zlato