Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Veleskok dovozu zlata do Indie

Dovoz zlata do Indie v květnu vyskočil o 677 procent oproti předchozímu roku na nejvyšší úroveň za rok, protože nižší ceny zlata těsně před klíčovým festivalem Akshaya Tritiya, který má přinést do života štěstí, podpořila maloobchodní nákupy šperků. Podle všeobecného přesvědčení nákup zlata a nemovitostí v tento den přináší prosperitu a bohatství v budoucnu.

Také indická centrální banka pokračovala v pravidelných měsíčních nákupech zlata. Za první tři měsíce letošního roku rozšířila své devizové portfolio o osm tun zlata. Ilustrační foto: iStock

Indie v květnu dovezla 101 tun zlata oproti 13 tunám před rokem. Vyšší dovoz do země druhého největšího spotřebitele drahých kovů na světě podpořila i svatební sezóna, do které se přesunuly i odložené obřady z předchozího covidového roku, vysvětluje server Times of India.

Za celý minulý rok se do Indie dovezlo 1068 tun zlata, zhruba třetina světové těžby. O rok dříve to bylo jen 430 tun. Loňský dovoz nad hodnotou tisíce tun byl předtím zaznamenán v letech prosperity 2015 a 2017. Jak uvádí deník, klíčovou roli ve výši dovozu činí cena zlata na trzích. Pokles ceny se okamžitě odráží v zájmu zákazníků.

Také indická centrální banka pokračovala v pravidelných, byť ne příliš rozmařilých, měsíčních nákupech zlata. Za první tři měsíce letošního roku rozšířila své devizové portfolio o osm tun zlata. S pravidelnými nákupy vzácného kovu začala v roce 2017 a od té doby zvětšila zlatý poklad státu o 200 tun na celkových 762 tun, jak uvádí dubnová data Mezinárodního měnového fondu.

PSALI JSME: Indické zlaté rezervy se za poslední dva roky zvýšily o více než 100 tun

(rek)

Další z kategorie Zlato