Zlato (oz) / USD
2 319,14
0,36 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Indie stěhuje zlato z Londýna do svých trezorů

Reserve Bank of India, centrální banka nejlidnatějšího státu planety, měla na konci dubna ve svých devizových rezervách 827,69 tuny zlata. To znamená, že jen v letošním roce již nakoupila 24 tun a zařadila se společně s Čínou a Tureckem do trojice největších kupců zlata na světě. Jen nákup 19 tun za první čtvrtletí převýšil 16 tun zlata pořízených za celý rok 2023.

Indie začala s pravidelnými nákupy zlata v roce 2018. Ilustrační foto: iStock

Více než polovina zlatých rezerv je uložena z indického pohledu v zámoří, konkrétně v Bank of England (Anglické centrální bance, pozn. red.). Zdroje webu Business Today ale uvedly, že Reserve Bank of India tajně přesunula přes 100 tun zlata z Velké Británie do svých domácích trezorů. Pokud je to pravda, je to poprvé od roku 1991, kdy bylo zlato přidáno k zásobám drženým v zemi.

Další nově pořizované zlato už má být přesouváno přímo do Indie, která by se mohla posunout v žebříčku největších držitelů zlata na devátou příčku před Japonsko, což by se jí při současném tempu nákupů mělo podařit ještě letos. Chybí k tomu asi 25 tun. Dalším cílem by mohla být meta 1 000 tun a útok na osmé Švýcarsko s 1 040 tunami zlata.

PSALI JSME: Kam si Indie schovává své zlato

Indická centrální banka má podle uniklých informací v nadcházejících měsících přestěhovat do země dalších sto tun zlata. Přesun měl být iniciován logistickými důvody a diverzifikací skladování. Na konci března měla mít indická centrální banka doma celkem 408,31 tuny zlata.

S pravidelnými nákupy začala v roce 2018. Předtím v roce 2009 nakoupila během světové finanční krize od Mezinárodního měnového fondu 200 tun uložených pravděpodobně v Londýně. Přesouvání zlata do domácích trezorů má podle webu News18 ušetřit peníze za skladovací poplatky zahraničním správcům, jako je Bank of England nebo Bank of International Settlements. A má také signalizovat důvěru a stabilitu indické ekonomice.

PSALI JSME: Indická letuška byla zatčena za pašování téměř kilogramu zlata

Hodnota zlata v indických rezervách podle čerstvých údajů ze 17. května činí 57 miliard dolarů. Zlato tvoří v devizových rezervách Indie zhruba 8,5 procenta. V současnosti je zlato dle deníku The Hindu uloženo ve vysoce zabezpečených trezorech a zařízeních státu Maháráštra, konkrétně ve městě pomerančů Nágpuru a v Bombaji.

Podle výroční zprávy centrální banky za fiskální rok 2024 zveřejněné 30. května je v Indii uloženo přes 308 tun zlata jako podkladové aktivum pro vydané bankovky, zatímco 100,28 tuny jako majetek bankovního oddělení.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

(rek)

Další z kategorie Zlato