Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,27
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Indie nenápadně navyšuje zlaté rezervy

Pandemie změnila všechno. I nákupy zlata centrálními bankami. Po 10 letech přišly dva měsíce, kdy víc zlata prodaly než koupily. Převážnou část prodeje tvořily Turecko a Uzbekistán, který přes komerční banky kvůli pandemii prodal 32 tun zlata. Je třeba ale vzít do úvahy, že tato země loni vytěžila 88,5 tuny zlata.

Indie byla mezi šesti centrálními bankami, které ve třetím čtvrtletí zvýšily své rezervy o tunu nebo víc. Foto: iStock

Na druhé straně pandemie podnítila nákupy zlata v zemích, jako jsou Indie, Spojené arabské emiráty nebo Katar. Od března letošního roku koupila Indie zhruba 30 tun.

K 9. říjnu se zlaté zásoby podle údajů RBI (Indická rezervní banka) zvýšily na 670,1 tuny, což upevnilo desátou pozici Indie, co se týče velikosti zlatých rezerv.

RBI nakupuje zlato v menších tranších od roku 2017. V roce 2019 banka nakoupila 34,5 tuny a o rok dříve 42,5 tuny.

Rekordem zůstává nákup 200 tun zlata z roku 2009. Cílem RBI je zvýšit podíl rezerv ve zlatě z dnešních 7,2 % na 10 % a snížit objem amerických dluhopisů.

Zlato lékem na krizi

Indie byla mezi šesti centrálními bankami, které ve třetím čtvrtletí zvýšily své rezervy o tunu nebo víc. Nákupy všech bank dosáhly skromných 33 tun. Proti čistému nákupu 141,9 tuny (po odečtení prodejů) ve stejném čtvrtletí loňského roku banky provedly letos čistý prodej 12 tun (po odečtení nákupů), zejména zásluhou již zmíněného Uzbekistánu

„Nejistota posílená pandemií motivovala mnoho investorů – včetně centrálních bank – hledat aktiva, která diverzifikují a ochrání hodnotu jejich portfolií v době krize. Centrální banky byly obzvláště těžce zasaženy nízkými a zápornými úrokovými sazbami státních dluhopisů, které pro mnohé tvoří největší podíl rezervních aktiv,“ uvedla organizace předních producentů zlata World Gold Council.

Podle Rahula Bajoria, hlavního ekonoma indické pobočky banky Barclays, je zvyšování držby zlata součástí dlouhodobé strategie RBI diverzifikovat devizové rezervy. „Vzhledem k nárůstu devizových rezerv RBI za posledních jeden a půl roku by se také držení zlata mohlo dál zvyšovat.“

(rek)