Podstatné je, že šlo o investice do fondů kotovaných v Severní Americe a Evropě. Je to znamení, že Západ opět přebírá iniciativu na zlatém trhu a začne ovlivňovat i jeho cenu?
Zlaté ETF v srpnu musely přikoupit 28,5 tuny zlata za 2,1 miliardy dolarů, čímž se se celosvětově zvýšily investice do jejich cenných papírů (papírového zlata) na 3 182 tun, uvedla WGC sdružující největší těžaře zlata bez vyloučeného Ruska.
Zatím je to příslovečná kapka v moři. Zlaté ETF vykazovaly tři roky po sobě odliv zájmu a poslední čtyři měsíce přílivu dokázaly pouze snížit mnohaleté ztráty o 44 tun. Před třemi lety spravovaly fondy investice do víc než 3 900 tun zlata.
PSALI JSME: LBMA: Růst poptávky Západu drží vysokou cenu zlata
Stránky serveru Mining.com ale poznamenávají, že vyšší cena zlata a nedávné přílivy peněz posunuly v srpnu celková spravovaná aktiva na 257,3 miliardy dolarů. Co se týče ostatních pohybů zlata, WGC odhaduje, že celosvětové objemy obchodů klesly v srpnu meziměsíčně o 3,2 procent na 241 miliard dolarů denně.
A to kvůli nižší aktivitě na americké komoditní burze Comex, nicméně průměrné objemy obchodů na neprůhledném mimoburzovním trhu s fyzickým zlatem převážně v Londýně vzrostl o 5,9 procenta na 158 miliard dolarů za den.
Vzhledem k tomu, že cena zlata v letošním roce vzrostla o 22 procent a rostou očekávání ohledně snížení úrokových sazeb v USA, spekulanti zvýšili svou celkovou čistou dlouhou pozici na Comexu meziměsíčně o 17 procent na 917 tun, což burza nezaznamenala od února 2020.
PSALI JSME: Jak bude zlato na snížení úrokových sazeb reagovat? Nedělejte si iluze
(rek)