„Na denním grafu můžeme vidět, že zlato se snaží prolomit odpor na rekordní ceně 2 531 dolarů za unci, ale marně, protože nedostatek katalyzátorů ho držel tento týden na uzdě.
Nicméně prodávající zatím zůstávají v klidu a budou dál cílit na nová historická maxima. Kupující na druhou stranu chtějí počkat na pokles ceny pod úroveň 2 480 dolarů, nejraději na nějakých 2 360 dolarů,“ konstatuje analýza webu Forexlive.
S technickými analýzami je to však stejné, jako s českým státním rozpočtem, který je označován za nejdůležitější zákon roku a přesto při jeho porušení nehrozí žádné sankce. Rovněž analytici zasvěceně prognózují, a když jim to nevyjde, tak své předpovědi, aniž se začervenají opět odborně přehodnotí.
Faktem však je, že se blíží konec srpna a předběžné výpočty ukazují, že výnos zlata v posledním prázdninovém měsíci by mohl dosáhnout šesti procent.
PSALI JSME: Zlatem podložený Londýn
Podle výkonné ředitelky Londýnského trhu s drahými kovy (LBMA) Sakhily Mirzaové za to může rostoucí zájem západních finančních trhů o investice do zlata. „Chtějí tak dlouhodobě stabilizovat své investice,“ prohlásila v podcastu televize CNBC.
LBMA je velkoobchodní mimoburzovní trh pro obchodování se zlatem, stříbrem, platinou a palladiem. Obchodování probíhá mezi jeho členy pod přísným dohledem Bank of England (britská centrální banka, pozn. red.).
Většina členů nejdůležitější organizace pro obchodování s fyzickým zlatem jsou velké mezinárodní banky nebo obchodníci a rafinerie drahých kovů. V červnu zobchodovali zlato za 40 miliard dolarů.
Aktuálně by však v londýnských trezorech mělo být 8 651 tun zlata v hodnotě kolem 675 miliard dolarů v červencových cenách, což je největší soustředění fyzického zlata na světě. Větší než zlato americké vlády o váze 8 133 tun, které je s velkým náskokem největším zlatým pokladem na světě.
PSALI JSME: V Londýně je nyní víc zlata, než vlastní USA
(rek)