Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pierre Lassonde si myslí, že zlato by mohlo dosáhnout až 10 tisíc dolarů

Pierre Lassonde, emeritní předseda společnosti Franco-Nevado a generální ředitel společnosti Firelight Investments, se domnívá, že zlato by ve střednědobém horizontu mohlo dosáhnout 2 200 až 2 400 amerických dolarů za troyskou unci, a v průběhu příštích pěti let potenciálně až deseti tisíc dolarů – pokud by poměr Dow ke zlatu dosáhl dvě ku jedné a pakliže index Dow Jones by se smrskl o 20-30 procent.

Pierre Lassonde (*1947) na snímku z roku 2015. Foto: Gilbertus – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44617275

Na vysvětlenou. „Dow to Gold“ udává od roku 1792, tedy 230 let, počet uncí zlata, které je třeba k nákupu akcií v americkém indexu Dow Jones Industrial Average. Jde o akciový index, který zahrnuje 30 velkých veřejně obchodovaných společností se sídlem ve Spojených státech a jenž je jeden z nejstarších a nejsledovanějších indexů na světě.

Přestože v tuto chvíli je hodnota „Dow to Gold“ na úrovni 19,10 ku jedné, před 11 lety to bylo 6,86 ku jedné. V lednu 1980 pak výrazně pod poměrem dvě ku jedné: K pořízení akcií v indexu bylo třeba jen 1,29 unce. Pro přesnost dodejme, že v době hospodářské krize v 30. letech minulého století se poměr také dostal pod dvě ku jedné: V prvních měsících roku 1933 to bylo 1,73:1.

PSALI JSME: Clem Chambers: Zlato na cestě ke třem tisícům dolarů za unci

Lassonde je původem Kanaďan, respektovaný obchodník a také významný filantrop. Velkou část své profesní kariéry se věnoval nalezištím a těžbě zlata a v letech 2005-2009 byl předsedou Světové rady pro zlato (World Gold Council). Lassonde v roce 1990 napsal knihu The Gold Book: The Complete Investment Guide to Precious Metals. (Zlatá kniha: Kompletní rádce pro investice do vzácných kovů).

„Nyní jsme svědky stejného inflačního tlaku, jaký jsme viděli v 70. letech minulého století,“ řekl Lassonde pro renomovaný odborný server Kitco. „V letech 1976-1981 se inflace zvyšovala každý rok, úrokové sazby se zvyšovaly každý rok, dolar rostl každý rok a zlato rostlo každý rok. Toho budeme svědky i v příštích čtyřech letech.“

PSALI JSME: Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře

Lassonde poznamenal, že Putin doufá v rychlé vítězství na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že Německo nyní prohlásilo, že poskytne Ukrajině vojenskou pomoc, a počáteční válečná vlna se obrací proti Rusku, možnost dlouhodobější války se výrazně zvyšuje. „Čím déle bude trvat, tím hlubší dopad bude mít, zejména na trh s energiemi. Pokud to bude trvat dva, tři týdny, měsíc, myslím, že se dočkáte ropy za 200 dolarů,“ řekl podnikatel v rozhovoru.

Vyšší ceny energií znamenají vyšší a trvalejší inflaci, poznamenal web ETFtrends. Lassonde se domnívá, že americká centrální banka (Fed) nemá příliš velký manévrovací prostor. Pokud zvýší úrokové sazby o více než 1,5 procenta, povede to podle něj k zablokování ekonomiky. „Reálná úroková sazba, na které – pokud jde o zlato – skutečně záleží, zůstane v příštích čtyřech letech hluboce záporná, což je přesně to, co se stalo v sedmdesátých letech minulého století.“

PSALI JSME: Čím horší reálné úrokové sazby, tím lépe pro zlato

(luk)

Další z kategorie Zlato