Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Euro.cz: S novým rokem nový rekord? Cena zlata by mohla přepsat svá loňská maxima

Hodnota zlata na světových trzích by letos podle některých analytiků mohla překonat hranici 2100 dolarů za trojskou unci, napsal tento týden ekonomický web Euro.cz a v článku obšírně citoval také hlavního ekonoma společnosti Zlato Davida Maráška, který rovněž má za to, že hodnota tohoto žlutě zbarveného cenného kovu poputuje v letošním roce směrem vzhůru.

Že hodnota zlata poputuje v letošním roce směrem vzhůru, si myslí též hlavní analytik české společnosti Zlato David Marášek. Ilustrační foto: iStock

„O zlatu se s oblibou říká, že přestavuje jakýsi bezpečný přístav, který dokáže zhodnotit peníze v době nejistoty. V době, kdy na světových finančních trzích převládá panika a nikdo moc netuší, za jak dlouho se vše opět vrátí do rovnováhy. Tedy v době, jaká shodou okolností panuje už bezmála celé dva roky,“ napsal šéfredaktor webu Tomáš Bohuslav.

V srpnu loňského roku byla jedna trojská unce zlata na trhu k dostání za dosud rekordních 2063 dolarů, připomíná s odkazem na data společnosti Eikon web televizní stanice CNBC. Letos by se však zásluhou dalších faktorů mohla vyšplhat ještě o něco výše, konkrétně pak na úroveň 2100 dolarů. Tvrdí to například analytik poradenské firmy Fat Prophets David Lennox, informoval web Euro.cz.

David Lennox v rozhovoru pro zmíněnou televizi uvedl, že „v průběhu roku 2022 budeme svědky toho, jak zlato testuje hranici svého dosavadního historického rekordu, ale zároveň si myslíme, že až se tam dostane, jeho cena se už dále zvyšovat nebude“. Pakliže by se Lennoxova předpověď naplnila, zlato během následujících měsíců zdraží o více než tři sta dolarů, tedy asi o 6,5 tisíce korun.

PSALI JSME: Zlato získává na síle díky slabému dolaru

„Že hodnota tohoto žlutě zbarveného cenného kovu poputuje v letošním roce směrem vzhůru, si myslí též hlavní analytik české společnosti Zlato David Marášek,“ napsal Tomáš Bohuslav. Podle Maráška to naznačuje to chování americké centrální banky (Fed).

„Cena zlata je pro našince z poloviny dána cenou dolaru, takže pokud v březnu skutečně dojde k tomu, že Fed zvýší své úrokové sazby, dojde ke zvýšení atraktivity dolaru. To za prvé,“ přiblížil Marášek redakci Euro.cz.

„Za druhé – a to paradoxně – by tak předpokládané zvýšení úrokových sazeb Fedu mělo na cenu zlata působit opět jako katalyzátor. Podobně jako již mnohokrát v minulosti (například v letech 2004 až 2007 nebo 1971 až 1974) a naposledy 16. prosince roku 2015. Tehdy se cena zlata dotkla ,dna‘ na úrovni 1 046 dolarů, přičemž americká centrální banka následně poprvé po krizi 2008 začala zvyšovat sazby a cena zlata se vzápětí ,utrhla ze řetězu‘,“ doplnil.

PSALI JSME: Zlato jistí proti inflaci. Jen to nemusí být hned

Zlato, respektive jeho hodnota na světových trzích bude dle Maráška, jak jej citoval web Euro.cz, v letošním roce reflektovat zvyšující se míru inflace. Překonání dosavadního rekordu z loňského srpna je tak skutečně na spadnutí.

„V roce 2021 jeho cenu negativně ovlivnily fondy obchodované na burze kryté zlatem, které snížily držbu fyzického zlata o 287 tun, tedy nejvíce od roku 2013. V prvním koronavirovém roce 2020 přitom tyto fondy 750 tun zlata nakoupily. Pokud by letos zlato kompenzovalo loňský, zhruba čtyřprocentní meziroční propad v ceně a zájem investorů o toto aktivum vzroste, klidně by dosavadní rekord mohlo atakovat, či dokonce překonat,“ uvedl hlavní analytik akciové společnosti Zlato.

Marášek dále v článku s odvoláním na údaje Světové rady pro zlato připomněl, že centrální banky za posledních deset let navýšily své zlaté rezervy o více než 4 500 tun. Na konci třetího čtvrtletí loňského roku činily jejich rezervy zhruba 36 tisíc tun, což je nejvíce od roku 1990 a o 15 procent více než před deseti lety. Současně s tím, jak v devizových rezervách centrálních bank roste zlato, klesá přítomnost dolaru.

PSALI JSME: Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu

(luk)