Zlato (oz) / USD
1 272,81
0,17 %
Zlato (oz) / CZK
29 125,40
0,01 %
EUR / USD
1,13
0,06 %
USD / CZK
22,88
0,19 %
Zlato
Írán tají kolik má zlata

Jen velmi kusé informace se dají získat o těžbě zlata v Íránu. Podle ázerbajdžánské tiskové agentury Trend se v íránských zlatých dolech nachází zhruba 250 tun zlata. Na jeho těžbě se mají podílet státní, soukromé i zahraniční investice. Írán je podle Trendu ve světové tabulce producentů zlata na 40. místě, leč to se má změnit.

Jaké jsou devizové rezervy Íránu ve zlatě není známo. V přehledu první stovky zemí podle velikosti zlatých rezerv, který zveřejňuje Mezinárodní měnový fond, Írán nefiguruje, přestože členem MMF je od roku 1945. Foto: iStock

Poslední informace o zlatu byla v Íránu zveřejněna v roce 2015. Zlaté doly jsou tam soustředěny převážně v provincii Západní Ázerbájdžán. Celková roční produkce by měla činit sedm až osm tun zlata, přestože naleziště Zaršuran by údajně mělo být největším rezervoárem zlata na Středním východě.

Podle zpravodajské agentury Mehr by se v Zaršuranu mělo nacházet 55 tun zlata. Zásoby by se mohly po dalších průzkumných vrtech v geologických anomáliích zvýšit až na 110 tun. Nové naleziště se zhruba čtyřmi tunami zlata bylo podle ázerbajdžánských zdrojů nedávno objeveno v blízkosti města Julfa.

Jaké jsou devizové rezervy Íránu ve zlatě není známo. V přehledu první stovky zemí podle velikosti zlatých rezerv, který zveřejňuje Mezinárodní měnový fond, Írán nefiguruje, přestože členem MMF je od roku 1945. Co se týče devizových rezerv, jsou na stránkách MMF vyjádřeny pouze v dolarech a velikost podílu zlata není patrná.  

Přitom zlato by v rezervách po obnovení amerických sankcí mělo hrát klíčovou roli. Vzhledem k třicetiprocentní inflaci i k faktu, že íránský rial ztratil sedmdesát procent své hodnoty vůči dolaru, protože, jak píše agentura Bloomberg, „obavy přiměly Íránce k hromadění deviz a zlata“.

(rek)