Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Írán vytahuje zlaté cihly z venezuelských trezorů

Propad ceny ropy drtivě dopadá na Venezuelu. Země se proto snaží udržet v chodu z peněz získaných pleněním svých zlatých rezerv, které v době tvrdého embarga prodává spojencům, jako je například Írán.

Írán se stal nejnovější cílovou destinací pro venezuelské zlato poté, co USA zakročily proti podobným dodávkám do Ruska, Turecka a Spojených arabských emirátů. Foto: iStock

Podle zdrojů agentury BNN Bloomberg jen v dubnu dopravila letadla do Teheránu asi devět tun zlata, což se rovná přibližně 500 milionům dolarů. Údajně má jít o kompenzaci za pomoc Íránu při oživení zmrzačených benzinových rafinerií. To samozřejmě přispělo k poklesu devizových rezerv Venezuely na pouhých 6,3 miliardy dolarů v tvrdé měně, což je nejnižší hodnota za tři desetiletí.

Obě země – vyděděnci mezinárodních kruhů – se užší spoluprací snaží odolat americkým sankcím a koronavirem vyvolanému kolapsu ceny ropy, která je hlavním zdrojem jejich příjmů. Írán se ve Venezuele snaží zajistit, aby nedošlo k úplnému zhroucení produkce benzinu. Tato spolupráce představuje pro islámský stát důležitý zdroj příjmů. 

Když byl u moci Hugo Chávez, uzavřel s tehdejší íránským vůdcem Mahmúdem Ahmadínedžádem dohody o různých energetických, zemědělských a finančních projektech. Dokonce otevřeli společnou továrnu na montáž automobilů západně od Caracasu.

Mahan Air na scéně

Írán se stal nejnovější cílovou destinací pro venezuelské zlato poté, co USA zakročily proti podobným dodávkám do Ruska, Turecka a Spojených arabských emirátů. Když se ceny ropy hroutí, je zlato v Caracasu nejdůležitějším zdrojem bohatství. Zatím země ve svých trezorech drží asi 70 tun zlata, ale jeho prodej je stále obtížnější.

Podle Bloombergu teheránské aerolinky Mahan Air, které nesmějí na evropská letiště, absolvovaly za poslední týden víc než půl tuctu letů. Většinou přivážely benzinové přísady, katalyzátory, náhradní díly a techniky, kteří mají pomoci opravit rafinerii Amuay ve státě Falcon na severozápadním pobřeží Venezuely. „Podle zdrojů, které si nepřály být jmenovány, vyslaly aerolinky letadla i na letiště mimo Caracas, kde byla naložena zlatými cihlami, které se měly dopravit do Teheránu.“

Vzhledem k tomu, že většina zaměstnanců centrální banky je doma v izolaci, nakládání zlatých cihel z trezorů v centru Caracasu do obrněných aut, která je měla odvézt na letiště, proběhla diskrétně a byla prováděna loajálními zaměstnanci a silně ozbrojenými bezpečnostními složkami, potvrdili agentuře lidé obeznámeni s touto věcí.

Hyperinflace se obnovila

Po krátké – a vzácné úlevě – se venezuelská měna opět ocitla ve volném pádu a inflace začala znovu stoupat. Podle agentury Bloomberg roční míra dosahuje zhruba 3500 procent. Přísná karanténa pro boj s pandemií začíná vykazovat trhliny a riziko větších sociálních nepokojů roste, protože Venezuela se zoufale snaží zajistit pro své obyvatele jídlo a palivo. 

„Stále víc lidí se spoléhá na peníze zasílané miliony Venezuelců, kteří emigrovali v posledních letech. Aby přežili.“ Z 29 milionů obyvatel jich uprchlo zhruba 4,5 milionu. „Asi 40 procent venezuelských domácností dostává peníze ze zahraničí – celkem asi 3,5 miliardy dolarů ročně, což se stalo životně důležitým pro udržení venezuelské ekonomiky nad vodou,“ napsal deník The New York Times v únoru.

(rek)

Další z kategorie Zlato