Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Citi Bank: Unci zlata za 3 000 dolarů nelze zcela vyloučit

Ačkoli hradba 2 000 dolarů za troyskou unci stále bez problémů odolává, zlato postrádá jakýkoli útočný impuls. Přesto se ředitel globálního průzkumu trhů finanční skupiny Citigroup Aakash Doshi nezdráhal vyslovit prognózu, že cena zlata má stále takový růstový potenciál, že by mohla vystoupat i na 3 000 dolarů za unci.

Podle Citi Bank unci zlata za 3 000 dolarů nelze zcela vyloučit. Ilustrační foto: iStock

V nedávném rozhovoru pro televizi CNBC to Doshi označil jako možnost během příštích 12 až 18 měsíců, ale jeho základní scénář je o něco tlumenější. Banka Citi zatím tipuje ve druhé polovině roku průměrnou cenu 2 150 dolarů s tím, že ke konci roku by mohla dosáhnout nového cenového rekordu.

„Ačkoli mnoho analytiků očekává, že cena zlata letos dosáhne rekordních výšin, instituce s nejvyšším očekáváním – Bank of America – vidí letošní potenciál zlata kolem 2 400 dolarů za unci. Doshi ovšem argumentuje dravou poptávkou centrálních bank,“ konstatuje server Kitco News.

Doshi totiž upozornil, že pokud centrální banky zdvojnásobí nákupy zlata, budou soupeřit s trhem šperků, jako nejvýznamnějším zdrojem poptávky na trhu. Centrální banky nakoupily loni přes tisíc tun zlata, jen o 45 tun míň, než byly rekordní nákupy v roce 2022.

A pokud vévodila Čínská lidová banka, která má ve zlatě jen asi čtyři procenta rezerv, existuje podle analytiků spousta prostoru pro jejich růst.

PSALI JSME: Proč centrální banky horečně nakupují zlato

„Především Čína se do toho vrhla po hlavě,“ potvrzují i komoditní analytici banky ANZ, kteří poznamenali, že nákup zlata centrálními bankami jako podíl na globální poptávce se ztrojnásobil – což představovalo 25 procent poptávky v roce 2022 a 30 procent v roce 2023.

„Centrální banky rozvíjejících se trhů by mohly do roku 2030 nakupovat přes 600 tun zlata ročně, aby zvýšily jeho podíl na devizových rezervách na deset procent. Čína pravděpodobně bude dál zaujímat lví podíl na oficiální poptávce,“ uvedli australští analytici.

„Pokud se nákupy rychle zdvojnásobí na 2 000 tun, myslím si, že by to bylo pro zlato skutečně velmi optimistické,“ prohlásil Doshi v New Yorku. Druhým faktorem, který by mohl vytlačit ceny zlata o 50 procent výš, by dle něj byla hluboká globální recese, která by přinutila americkou centrální banku agresivně snížit úrokové sazby.

„To znamená, že pokud by úroková sazba nebyla snížena na tři procenta, ale na jedno procento nebo níž, dostalo by nás to na 3 000 dolarů,“ řekl Doshi, i když pak dodal, že hluboká recese je nepravděpodobný scénář.

PSALI JSME: Nikdo v roce 2024 neočekává pokles ceny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato