Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína utajila tunové nákupy zlata

Specialista na čínský trh se zlatem Jan Nieuwenhuijs vypátral celní údaje, které ukazují, že centrální čínská banka pokračovala v nákupu zlata i v květnu, přestože oznámila, že s nákupy přestala. Soudilo se, že přestala nakupovat, aby utlumila růst ceny. Nicméně to vypadá, že v jejím sejfu přibylo 53 tun zlata.

Čína kupuje zlato několik měsíců předtím, než o tom informuje a poté výrazně podhodnocuje pořízené množství. Bylo tomu tak v letech 2015, 2019 i v roce 2022. Ilustrační foto: iStock
Čína kupuje zlato několik měsíců předtím, než o tom informuje a poté výrazně podhodnocuje pořízené množství. Bylo tomu tak v letech 2015, 2019 i v roce 2022. Ilustrační foto: iStock

Čínská centrální banka nakupuje zlato v Londýně od specializovaných zlatých bank. Protože banky drahých kovů se starají také o pojištění a přepravu zlata, jsou zásilky z Londýna do Pekingu uvedeny v celních údajích Spojeného království.

„Před několika měsíci jsem zjistil, že nabídka na čínském trhu se zlatem převyšuje poptávku. Během vyšetřování této anomálie jsem našel nepřímé důkazy, které mě vedou k závěru, že přebytek je dovážen ve 400uncových (12,5 kg) cihlách ze Spojeného království. Tajným kupcem musí být centrální banka,“ píše na webu Gainesville Coins nizozemský expert.

„V globálních celních údajích je zlato deklarováno jako nepeněžní komodita, což znamená, že jde mimo centrální banky. Někdo obeznámený s touto záležitostí mi ale sdělil, že údaje o dovozu a vývozu zlata se týkají i zlata měnového.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

Centrální banky běžně nakupuji zlato od západních bank drahých kovů. Tyto banky odešlou zlato z Velké Británie jako nepeněžní, ale když dorazí do Číny a je přeneseno do trezorů centrální banky v Pekingu, promění se v peníze,“ vysvětluje znalec.

Vývozy z Velké Británie jsou převážně z velkoobchodního trhu se zlatem v Londýně, kde prakticky všechny obchodované cihly váží 400 uncí. Jádrem čínského domácího trhu se zlatem je zase Šanghajská zlatá burza (SGE), kde se obchoduje převážně s kilovými cihlami zlata.

„Soukromý sektor v Číně obchoduje s kilovými cihlami prostřednictvím burzy, centrální banka nakupuje velké 400uncové cihly v zahraničí. Vzhledem k tomu, že veškeré zlato na burze se obchoduje v jüanech, čínská centrální banka může své mezinárodní rezervy diverzifikovat pouze směnou zlata za dolary nebo jiné cizí měny.

PSALI JSME: Hromadí Čína zásoby zlata jako přípravu na válku?

Určitě tedy nenakupuje v Šanghaji, což mi potvrdil i bývalý obchodník se zlatem jedné čínské státní banky. Protože do Číny bylo dodáno víc zlata, než bylo prodáno na burze, přebytek na čínském trhu se zlatem absorbuje centrální banka,“ napsal Jan Nieuwenhuijs.

Čtenáři s hlubšími znalostmi trhu se zlatem by mohli namítnout: Co když jsou velké cihly z Londýna přetaveny na kilové a uloženy do trezorů SGE? „Ověřil jsem si to u zdroje, který má spojení s rafineriemi v Číně, a podle něj nepoužívají žádné velké cihly jako pro výrobu kilogramových slitků.

Jiný zdroj mi zase sdělil, že zásoby SGE v dubnu představovaly asi 300 tun. Nárůst zásob však nemůže vyrovnat přebytek na trhu, který je podle mých propočtů minimálně 400 tun,“ uvedl nizozemský expert.

PSALI JSME: Má už Čína miliardu uncí zlata?

Porovnáním odhadovaných nákupů centrálních bank organizací World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.) s oficiálními statistikami lze zjistit, že od začátku ukrajinské války v únoru 2022 centrální banky nakupují mnohem víc zlata, než hlásí. A Nieuwenhuijs dlouhodobě tvrdí, že tyto skryté nákupy lze zhruba z osmdesáti procent připsat Číně.

Nenahlášené nákupy zlata čínskou centrální bankou explodovaly, když Západ po zahájení devastace Ukrajiny zmrazil devizové rezervy ruské centrální banky ve výši 300 miliard dolarů. Spojené království začalo ve stejnou dobu vyvážet do Číny po tunách. „Náhoda? Myslím, že ne. Od té doby Čína převzala kontrolu nad cenou zlata od Západu a prolomila korelaci ceny zlata s reálnými úrokovými sazbami.

Posledním důkazem je nesoulad mezi vývozem zlata z Velké Británie do Číny a tím, co čínská centrální banka oficiálně nakoupí. Z porovnání těchto čísel vyplývá, že kupuje zlato několik měsíců předtím, než o něm referuje, a výrazně podhodnocuje jeho množství. Bylo tomu tak v letech 2015, 2019 i v roce 2022,“ uzavírá Nieuwenhuijs své zkoumání.

PSALI JSME: Po třech letech Čína přiznala nákup zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato