Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hromadí Čína zásoby zlata jako přípravu na válku?

Rychlé hromadění komodit v Číně přitáhlo celosvětovou pozornost a vedlo některé analytiky ke spekulacím, že země se chystá na válku s Tchaj-wanem.

Čína je mnohem víc vystavena globální ekonomice než Rusko, a to dává Západu silnou páku. Ilustrační foto: iStock

Čína si nárokuje demokratický Tchaj-wan jako své území, ačkoli tam nikdy komunistická strana nevládla. Američtí představitelé se domnívají, že prezident Si Ťin-pching nařídil čínským silám, aby do roku 2027 byly připraveny na invazi, ačkoli názory na tuto hrozbu jsou ve Washingtonu různé.

„Zdá se, že Si Ťin-pching prostudoval příručku sankcí, které Západ použil proti Rusku a následně inicioval dlouhodobá ochranná opatření, aby odolal podobnému tlaku,“ napsal na webových stránkách pro politické analýzy War on the Rocks bývalý šéf Úřadu námořní rozvědky Michael Studeman.

Mezi hromaděnými zdroji je zlato. Cena drahého kovu dosáhla v posledních měsících rekordních výšin, protože čínská centrální banka diverzifikuje své držby a čínští spotřebitelé se obrátili na stejný bezpečný přístav při ochabujícím akciovém trhu a přísných kapitálových kontrolách v zemi.

Čínská lidová banka navyšovala v dubnu zlaté rezervy již 18. měsíc v řadě, čímž je v dolarovém vyjádření posílila o pět procent po osmiprocentním nárůstu v březnu.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

„Zlaté rezervy byly vždy důležitou součástí čínských mezinárodních rezerv,“ odpověděl mluvčí čínského velvyslanectví v USA Liou Pengyu časopisu Newsweek na otázku, zda je hromadění zlata známkou přípravy na válku.

„Z dlouhodobého a strategického hlediska Čína dynamicky upravuje alokaci svého portfolia mezinárodních rezerv podle potřeb, aby zajistila bezpečnost, likviditu, zachování a zhodnocení mezinárodních rezerv,“ dodal mluvčí.

Čínská série nákupů se týká i ropy. Čína, která je už dnes největším světovým dovozcem, loni dovážela rekordních 11,3 milionu barelů denně. Šlo o desetiprocentní meziroční nárůst. Čína také využívá Rusko jako testovací prostor pro vývoj měny. A nejen to.

„Čína také pracuje i na eliminaci možnosti potravinového a energetického embarga, buduje strategické zásoby ropy a s obrovským zápalem staví uhelné elektrárny,“ doplnil Studeman. „Si Ťin-pching očekává silnou mezinárodní reakci na potenciální invazi na Tchaj-wan a připravuje Čínu na její překonání.“

PSALI JSME: Čína prý má dvakrát víc zlata, než oficiálně přiznává

Jiní experti tvrdí, že Čína může být připravena použít i to, co ekonomové nazvali ekonomickou jadernou bombou, čili záměrnou devalvaci měny, aby podpořila export. Jiní se ale domnívají, že čínské hromadění zdrojů nemusí nutně signalizovat hrozbu války, že jde jen o zvýšení nezávislosti a omezení schopnosti Západu využít tyto prostředky proti Číně.

„To, co pravděpodobně řídí zrychlení snah Pekingu o zlepšení soběstačnosti a odolnosti vůči možnosti sankcí, není ani tak příprava na vojenský avanturismus, ale spíše reakce na to, jak rychle a jak jednotně Západ jednal, aby ekonomicky potrestal Rusko za invazi na Ukrajinu.“

Americkému týdeníku Newsweek to řekl Nathan Attrill, analytik Australian Strategic Policy Institute. Čína je dle něj mnohem víc vystavena globální ekonomice než Rusko, a to dává Západu silnou páku, což si vůdci „Říše středu“ rozhodně nepřejí.

PSALI JSME: Čína skupuje zlaté doly po celém světě

(rek)

Další z kategorie Zlato