Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína kupuje z Ruska jen polotovary a zlatý prach

Embargo na ruské zlato zřejmě funguje. Přinejmenším oficiálně. V souvislosti s oznámenými nákupy více než 60 tun zlata čínskou centrální bankou v závěru minulého roku se rozvířily spekulace, že Čína začala nakupovat zlato především v Rusku.

Čína kupuje z Ruska jen polotovary a zlatý prach. Ilustrační foto: iStock

Informace z ruských propagandistických zdrojů však tuto teorii nepotvrzují. Web Russia Today se sice pochlubil, že Čína v roce 2022 zvýšila dovoz zlata z Ruska o víc než 60 procent, jak ukázaly údaje zveřejněné celním úřadem.

Podle nich Čína loni nakoupila celkem 6,6 tuny ruského zlata hlavně v nezpracované (3,7 tuny) a polozpracované formě (2,9 tuny). Konkrétně v prosinci činily dodávky zlata z Ruska do Číny 220,2 kilogramu. Vzhledem k tomu, že Čína v prosinci oznámila nákup 30 tun zlata, je 220 kilogramů zlatých polotovarů z Ruska, zřejmě pro průmyslové účely, víceméně dodržením uvalených sankcí.

Jak uvádí dubajský web Big News Network, hlavním dodavatelem zlata do Číny je Švýcarsko, jehož tržby například v roce 2021 přesáhly 34 miliardy dolarů. Mezi pěticí největších dodavatelů zlata do Číny, kterými jsou kromě Švýcarska ještě Kanada, Jižní Afrika, Austrálie a Hongkong, Rusko nefiguruje.

PSALI JSME: Čína je opět největším dovozcem švýcarského zlata

Ruský export zlata začal pod západními sankcemi upadat v polovině roku 2022. Evropská unie, Velká Británie, USA, Japonsko a Kanada zakázaly nákup, dovoz nebo převod zlata, přímo či nepřímo pocházejícího z Ruska.

Před sankcemi byla největším dovozcem ruského zlata Velká Británie. V roce 2021 tam putovalo 266,1 tuny žlutého kovu (88 % tehdejšího exportu Ruska, pozn. aut.), v hodnotě 15,4 miliardy dolarů.

Londýn však byl vždy jen hlavním distribučním centrem ruského zlata. Zlaté rezervy Spojeného království se za posledních 20 let nezměnily a zlato o váze 310 tun v sejfu centrální banky činí jen deset procent britských devizových rezerv. Poslední velký pohyb zlata v rezervách země byl zaznamenán v roce 2002, kdy Bank of England prodala 41,4 tuny zlata.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

Podle ruských informačních zdrojů se tamní těžba zlata nyní prostřednictvím komerčních bank uplatňuje hlavně na domácím trhu. Centrální banka 9. ledna vydala desetirublové zlaté investiční mince o váze 7,89 gramu v aktuální hodnotě zhruba 10 700 korun. Oficiální kurz 10 rublů se ovšem pohybuje kolem 3,20 českých korun.

„Nové mince jsou zákonným platidlem Ruské federace a jsou povinné pro přijímání všech druhů plateb bez jakýchkoli omezení v jejich nominální hodnotě,“ uvedla centrální banka. Zároveň ale upozornila, že mince je „v neoběhové kvalitě“.

Vzhledem k obsahu ryzího kovu bude na emisi půl milionu těchto mincí potřeba přibližně 38,9 tuny zlata, které centrální banka vykoupí z domácích zdrojů za „cenu dohodou“. Tržní cena zlata určovaná londýnským trhem byla v Rusku zrušena už v únoru minulého roku.

PSALI JSME: Rusko má zjevné potíže s prodejem zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato