Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Rusko má zjevné potíže s prodejem zlata

Ruská agentura Interfax informovala o debatě na téma zlato v horní komoře tamního parlamentu. A z toho, co bylo řečeno, vyplývá, že těžaři mají obrovské problémy s embargem civilizovaných zemí na nákupy ruského zlata. Tím hůř, že jde o druhého největšího těžaře na světě.

Ruští těžaři mají obrovské problémy s embargem civilizovaných zemí na nákupy ruského zlata. Ilustrační foto: iStock

Sergej Kašuba, šéf ruské unie producentů zlata navrhl, aby stát podpořil sektor těžby zlata nákupem veškerého neprodaného zlata na trhu. To ovšem odmítl viceguvernér centrální banky Alexej Zabotkin.

„Z hlediska hromadění zlata v devizových rezervách je to v současné době neúčelné, protože by to vytvořilo další impuls k růstu peněžní zásoby,“ řekl Zabotkin na setkání s producenty zlata v parlamentu.

„Ministerstvo financí má právo rozhodnout o použití svých zdrojů na pořízení zlata v objemech, které považuje za účelné, vláda může uvažovat o nějaké podpoře sektoru v rámci průmyslové politiky, ale podpora jednotlivých sektorů ekonomiky nespadá do mandátu Ruské (centrální) banky,“ cituje Zabotkina Interfax.

PSALI JSME: Ruská centrální banka obnovila nákupy zlata

„Centrální banka nakoupila zlato na trhu v březnu až dubnu, aby stabilizovala situaci,“ řekl dále. „Nákupy zlata nebyly ve velkých objemech, a to se stalo pouze v březnu a dubnu, kdy byl trh skutečně extrémně dezorientovaný a kdy kromě nás nebyli na trhu v podstatě žádní kupci. V tu chvíli s cílem stabilizovat situaci na trhu jsme skutečně nakupovali.“

Zde je třeba připomenout, že centrální banka zastavení nákupů zlata oznámila už 15. března, údajně aby uspokojila „zvýšenou poptávku domácností po nákupu fyzického zlata“.

„Pokud jde o navyšování zlata v devizových rezervách, je to něco, co se v tuto chvíli nedoporučuje, protože by to vytvořilo další impuls k růstu peněžní zásoby,“ dodal Zabotkin. Centrální banka by zřejmě musela natisknout další rubly, aby si mohla zlato pořídit.

Tím spíš, že analytici z VTB Bank pro agenturu Reuters uvedli, že rozhodnutí centrální banky vypadalo logicky, vzhledem k tomu, že zmrazením 300 miliard dolarů jejích rezerv znamenalo, že podíl zlata v dostupných rezervách vzrostl z 21 procent na 40 procent.

PSALI JSME: Ruské banky za dva měsíce snížily zásoby zlata o 20 procent

Kašuba Ruské bance připomněl, že na jaře kupovala zlato s 12-15% slevou oproti ceně na londýnském trhu. Po vyloučení Ruska ze světového obchodu se zlatem „už nikdo nechtěl naše drahé kovy mimo Rusko… Země třetích stran využily situace a začaly žádat o slevy… ještě větší než centrální banka“, reagovala Julija Gončarenková z ministerstva financí.

Západní sankce zasáhly i velké komerční banky v Rusku, které bývaly hlavními obchodníky se zlatem. „Rusko teď jedná s čínskou burzou Shanghai Gold Exchange o přijetí zlatých slitků z ruských rafinerií,“ dodala Gončarenková.

Kašuba pak prohlásil, že bez masivních státních nákupů zlata a za předpokladu, že rubl zůstane stejně silný, by těžaři malých a středních velikostí čelili do konce roku nulové nebo záporné ziskové marži.

PSALI JSME: Rusko hledá únikové cesty pro své zlato

(rek)