Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Ceny zlata se vracejí zpět přes 1800 dolarů

Ceny zlata po prodloužení růstového trendu z tohoto týdne v pátek v asijském a londýnském obchodování vyskočily o 15 dolarů za troyskou unci a poprvé za posledních pět týdnů překonaly hranici 1800 dolarů, když světové akciové trhy rostly navzdory prudkému růstu cen energií a předpovědím inflace.

Ceny zlata se vracejí zpět přes 1800 dolarů. Ilustrační foto: Shutterstock

„Pětiletá inflační očekávání obchodníků se státními dluhopisy překračují tři procenta,“ hlásá titulek agentury Bloomberg a poukazuje na zlomové sazby na trhu amerických dluhopisů, které stanovují nová maxima.

„Zimní krize zvyšuje vyhlídky na energetické blokády v Evropě,“ uvádí další titulek, přičemž někteří politici na Starém kontinentu otevřeně diskutují o zákazu vývozu pohonných hmot v době, kdy ceny energií a elektřiny opět prudce rostou.

„Inflace ve Velké Británii pravděpodobně dosáhne pěti procent, varuje hlavní ekonom Bank of England,“ uvádí titulek BBC, který cituje komentář nové posily britské centrální banky Huwa Pilla pro Financial Times.

PSALI JSME: Deset důvodů, proč vlastnit zlato

Na rozdíl od dřívějších velkých skoků žlutého kovu, však páteční vrchol přišel poté, co spotové ceny zlata rostly každý den od pondělí a to bez jakéhokoli „šokového“ impulsu ze strany amerických ekonomických údajů, upozornil server Bullionvault.com.

Další nové ekonomické údaje v pátek ukázaly, že „jádrový index“ životních nákladů v Japonsku klesl za posledních dvanáct měsíců do září o půl procenta, což je prudší deflace, než analytici pro třetí největší národní ekonomiku světa předpokládali.

Maloobchodní tržby ve Velké Británii, páté největší ekonomice světa, v minulém měsíci rovněž nesplnily očekávání a po očištění od pohonných hmot se meziročně snížily o 2,6 procenta.

PSALI JSME: Komoditní stratég: Cena zlata se vrátí na historická maxima

Z výsledků bleskového průzkumu datové agentury IHS Markit vyplynulo, že v říjnu zatím aktivita v sektoru služeb v 19 zemích eurozóny rostla nejpomaleji od dubna, přičemž ji opět předstihl silný růst ve zpracovatelském průmyslu.

„Data varují před stagflací,“ konstatuje ve své analýze Světová rady pro zlato (WGC, World Gold Council), která se zabývá tím, jak se po „zběsilém prvním pololetí roku 2021 může hospodářský růst v USA i jinde převalit“.

Podle WGC však inflace zůstává přetrvávajícím, ne-li rostoucím problémem: „Přestože zlato letos netěžilo z rekordně nízkých reálných úrokových sazeb a vysoké inflace, domníváme se, že to souvisí s růžovými očekáváními ohledně inflace, růstu a akcií.“

PSALI JSME: Cena zlata vzroste na 2 000 dolarů, ale musí se vrátit obavy z inflace, tvrdí Goldman Sachs

(luk)