Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny zlata se mohou během tří až pěti let zdvojnásobit

Zlato je připraveno k růstu na nová maxima, protože investoři podceňují rizika spojená s uvolňováním masivních stimulačních opatření ze strany centrálních bank, uvedl manažer fondu, který v roce 2016 předpověděl rekordní loňský vzestup tohoto kovu. Diego Parrilla řekl, že se drží svého názoru, že ceny zlata by mohly v příštích třech až pěti letech vzrůst na 3 000 až 5 000 dolarů za unci.

Ceny zlata se mohou během tří až pěti let zdvojnásobit. Ilustrační foto: iStock

Podle Parrilly, který spravuje 250milionový fond Quadriga Igneo (v amerických dolarech, pozn. red.), uvedl, že není rozšířené povědomí o dlouhodobých škodách, které způsobila ultra uvolněná měnová a fiskální politika centrálních bank.

„Uměle nízké úrokové sazby vytvořily bubliny aktiv, které jsou příliš velké na to, aby praskly, což centrálním bankám velmi ztíží normalizaci bez rizika jejich zhroucení,“ uvedl pro server Livemint.com.

Manažer fondu, jenž v roce 2016 správně předpověděl, že zlato se do pěti let vyšplhá na rekordní hodnotu, uvedl, že se drží svého názoru, že zlato by mohlo v příštích třech až pěti letech vzrůst na 3 000 až 5 000 amerických dolarů za troyskou unci.

PSALI JSME: Padly dva rekordy ceny zlata

Toto bezpečné aktivum, které v srpnu 2020 dosáhlo historického maxima ve výši 2 075,47 dolarů, tedy v době, kdy pandemie zpustošila světovou ekonomiku, se v posledních několika týdnech obchodovalo poblíž 1 800 dolarů za unci.

Zlato se propadlo po červnové jestřábí změně americké centrální banky Fed, jehož představitelé urychlili harmonogram zpřísňování měnové politiky a uvedli, že začnou diskutovat o omezení nákupu dluhopisů.

Státní dluhopisy od konce března rostou, i když inflace zrychluje, což stlačuje desetileté reálné výnosy na rekordní minimum. To by obvykle zvýšilo atraktivitu držby neúročených cenných papírů, ale ceny jsou stále hluboko pod loňským maximem.

PSALI JSME: Investoři vstřebávají strategii Fedu, zlato si připisuje zisky

„Zlato je od některých pohybů státních dluhopisů a reálných výnosů odděleno, ale mohlo by získat podporu v důsledku významné události, která by snížila riziko a dala by najevo, že centrální banky nemají situaci pod kontrolou tak, jak si lidé myslí,“ řekl Parrilla, který dříve pracoval ve společnostech Goldman Sachs Group a Bank of America Merrill Lynch a má 25leté zkušenosti s obchodováním s drahými kovy.

„Tištění peněz centrálními bankami ve skutečnosti problémy neřeší, ale jen oddaluje,“ uvedl Parrilla a dodal: „Zlato bude těžit z toho, že je fyzickým aktivem, které nelze tisknout.“

PSALI JSME: Proč nikdy není špatný čas investovat do drahých kovů

(luk)

Další z kategorie Zlato