Zlato (oz) / USD
2 519,28
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cenu zlata na 3 000 dolarů vyžene opět Čína

V březnu a dubnu klidný trh se zlatem prolomil tříletou zónu odporu na dvou tisících dolarech a během několika týdnů zlato zdražilo o 400 dolarů. Překvapilo to téměř každého, zejména západní investory a obchodníky, kteří dávali přednost lákadlům vzkvétajících technologických akcií a kryptoměn.

Čínští obchodníci by mohli vyvolat další silnou zlatou rallye a se zbytkem světa vyhnat unci na 3 000 dolarů. Ilustrační foto: iStock
Čínští obchodníci by mohli vyvolat další silnou zlatou rallye a se zbytkem světa vyhnat unci na 3 000 dolarů. Ilustrační foto: iStock

Jak jízda zlata pokračovala, víc investorů a novinářů se začalo ptát, co za tím stojí. Po delším vyšetřování se ukázalo, že zlaté šílenství bylo živeno obchodníky na čínských burzách.

Financial Times zdůraznily, že objem obchodů tam vzrostl o 400 procent, což vyhnalo cenu zlata k rekordním výšinám. Hlavní analytik organizace World Gold Council John Reade ve Financial Times konstatoval: Čínští spekulanti chytili zlato pod krkem.

„Zatímco čínští obchodníci a investoři aktivně skupovali zlatá aktiva, Američané víc než tři roky zlato prodávali. Existují dva hlavní důvody: Vysoké reálné úrokové sazby a vysoká míra finanční samolibosti,“ píše ekonomický analytik Jesse Colombo na webu GoldSeek.com.

PSALI JSME: Za zdražením zlata stojí Rusko a Čína, píší Financial Times

„Ve Spojených státech je zlato často spojováno s tzv. survivalisty, kteří hromadí zbraně, munici a konzervy v bunkrech. V důsledku toho má poptávka po zlatě tendenci během recese, finančních krizí a inflačních děsů stoupat, zatímco u vzkvétajícího akciového trhu klesat,“ uvádí Colombo.

„Zatímco americká ekonomika a akciový trh byly podpořeny biliony dolarů v rámci covidových stimulů, čínská ekonomika se potácí v jednom z nejhorších poklesů za poslední desetiletí. Krach na čínském trhu s nemovitostmi byl tak násilný, že tamní realitní magnáti ztratili za pouhých pár let již sto miliard dolarů. Čínská ekonomická krize navíc nevykazuje žádné známky polevování.“

V reakci na hospodářský pokles snížila Čínská lidová banka úrokové sazby na historická minima, která ostře kontrastují se sazbami v USA, které jsou nejvyšší od světové finanční krize v roce 2008. To vysvětluje, proč čínští obchodníci a investoři hnali cenu zlata nahoru cenu zlata, zatímco jejich američtí protějšci ho prodávali.

PSALI JSME: Debaty o zlatu za tři tisíce dolarů neustávají

Čínští investoři, kteří byli kdysi uchváceni vzkvétajícími trhy s akciemi a nemovitostmi v zemi, byli potápějícími se aktivy rozčarováni a začátkem roku se začali přesouvat ke zlatu. Drobní investoři se hrnuli do obchodů, aby nakoupili zlaté slitky včetně malých zlatých fazolí, což jsou kousky zlata o velikosti hrášku, které váží asi gram. Dodávají se v malých skleněných dózách.

„Čínské šílenství při obchodování se zlatem trvalo od poloviny února do poloviny dubna, až jednoho dne náhle přestalo. K tomuto náhlému posunu v chování přispělo několik faktorů, včetně denních cenových limitů a stoupající ceny zlata.

Klíčovým, ale málo známým faktorem, který stojí za vlažným letním vzestupem zlata je to, že byl téměř výhradně poháněn spíš slabostí amerického dolaru než silou zlata. Zajímavé je, že navzdory nedávným ziskům zlata ve vyjádření v amerických dolarech jeho cena během posledních pěti měsíců prakticky stagnovala v čínských jüanech a dalších měnách včetně české koruny.

PSALI JSME: Zlato: 4 800 dolarů za unci je náš cíl

„Přestože kupci zlata v Číně a Indii kvůli vysokým cenám zpomalili své nákupy, nakonec se budou muset smířit s tím, že cena zlata pravděpodobně v dohledné době neklesne. To by mohlo vyvolat další vlnu nákupů, než se ceny vyšplhají ještě výš.“

Unce zlata podle analytika GoldSeek.com má stát přibližně 3 000 dolarů během několika měsíců. Pokud to zní absurdně, je to jen 20% posun, tedy něco, co se letos už stalo. Samozřejmě zlato může zažít krátký ústup, než to definitivně vypukne.

„Stručně řečeno, čínští obchodníci se zlatem byli hybnou silou 400dolarové rallye zlata na jaře. Od dubna však byli z velké části nečinní, což způsobilo stagnaci na celé léto. To ale není důvod k pesimismu, nýbrž k optimismu. Existuje podle velká šance, že titíž čínští obchodníci by mohli vyvolat další silnou rallye a se zbytkem světa vyhnat zlato na 3 000 dolarů,“ uzavírá Colombo.

PSALI JSME: Další meta zlata 3 000 dolarů za unci? Nebo 5 000 dolarů?

Další z kategorie Zlato