„Nikdy předtím v historii jsme neviděli, že by drahý kov dosáhl tolika rekordů v tak krátkém čase,“ cituje web FX Empire odborníky specializované analytické firmy GSC Commodity Intelligence. A ti říkají, že by to mohl být jen začátek!
Zlatu vane do plachet téměř stoprocentní jistota trhu, že americká centrální banka (Fed) již v září přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Do konce roku by to mohlo být i o celé procento.
Pak jsou tu nákupy zlata centrálními bankami. Podle GSC Commodity Intelligence 74 procent centrálních bank plánuje v druhé polovině roku výrazně zvýšit nákupy zlata. To je zcela nové číslo, protože průzkum marketingové organizace zlatého trhu World Gold Council uvádí jen 29 procent.
PSALI JSME: Lichtenštejnská prognóza: V roce 2030 bude zlato stát přes 4 800 dolarů
Ale tím nejsilnějším argumentem GSC Commodity Intelligence má být historicky silná vazba mezi vládním dluhem USA a cenou zlata.
Ukazuje se, že od roku 2000 vzrostl americký státní dluh z necelých šesti bilionů (přesně 5,7 bilionu – pozn. red.) na červnových 34,83 bilionu dolarů, tedy zhruba šestinásobně, že a cena zlata za tu dobu vzrostla na více než osminásobek. Kdo by si pamatoval, že průměrná cena unce zlata v roce 2000 činila 279 dolarů.
Tady to začíná být opravdu zajímavé, píše FX Empire: „Pokud se historie bude opakovat, cena zlata by mohla dosáhnout 5 000 dolarů za unci, když zadlužení USA dosáhne 70 bilionů dolarů. To vše nám říká jednu věc. Nenechte se mýlit výkyvy. Cena zlata směřuje pouze jedním směrem. A to nahoru a ještě mnohem výš!“
PSALI JSME: Stále víc analytiků se nebojí ceny 5000 dolarů za unci zlata
(rek)