Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Saxo Bank: Zlato má za sebou poměrně dobrý týden

Zlato má za sebou poměrně dobrý týden, alespoň z relativního pohledu, vzhledem k omezeným negativním dopadům prudkého vzestupu dolaru a růstu výnosů z amerických vládních dluhopisů. Uprostřed týdne došlo k jistému oslabení zejména u stříbra, které se dočasně propadlo pod klíčovou hladinu podpory kolem 22 dolarů.

Inflace může zajistit zlatu podporu, kterou potřebuje, aby mohlo otestovat hladinu 1835 dolarů za troyskou unci a prorazit výš. Ilustrační foto: iStock

Jelikož téměř polovina celkové poptávky po stříbře závisí na jeho průmyslovém využití, podepsaly se na něm současné obavy ze zpomalení čínské ekonomiky víc, než na zlatě. Tam totiž investoři hledají zajištění proti rostoucím cenovým tlakům, které jsou zřejmé téměř všude, teď už i u rychle rostoucích cen energií.

Zlato má tendenci reagovat na pohyby dolaru a změny dluhopisových výnosů, které teď dál tlačí jeho cenu dolů. Kromě toho je ale správci fondů využívají k diverzifikaci a k zajištění proti rizikům spojených s finančními aktivy.

Po roce, kdy se úrokové sazby postupně vytrácely, jak se finanční aktiva a nejen ona obchodovala poblíž svých historických maxim, je možné, že se vzhledem ke zvýšené nejistotě ohledně krátkodobého směřování globální ekonomiky a volatilitě akciových trhů staneme svědky obratu tohoto trendu.

PSALI JSME: Klesající ceny zlata: Požehnání v přestrojení?

Investorům, kteří spíš než současnému tržnímu optimismu a nízké očekávané inflaci věří signálům z trhu s dluhopisy, dále klesají náklady na nákup zajištění. Zlato se totiž obchoduje u spodní hranice pásma za poslední rok.

V nadcházejících týdnech budeme pozorně sledovat vývoj výnosů ze státních dluhopisů, neboť spolu s nimi může znovu stoupnout i nejistota ohledně dalších aktiv, jako jsou růstové akcie citlivé na úrokové míry.

Neustávající růst cen většiny zdrojů energie může nakonec potvrdit náš názor, že inflace není pouze přechodná, a zajistit zlatu podporu, kterou potřebuje, aby mohlo otestovat hladinu 1835 dolarů za troyskou unci a prorazit výš.

PSALI JSME: Komoditní stratég: Cena zlata se vrátí historická maxima

Ole Hansen

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)