Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Klesající ceny zlata: Požehnání v přestrojení?

Chcete velké výnosy a máte trochu času? Věnujte pozornost zlatu. „Žlutý kov“ není v těchto dnech označován za nejžhavější investici, ale přesto neztrácí na atraktivitě. Důvody pro budoucí vyšší ceny zlata jsou stále silnější. Už kvůli rostoucí inflaci. Trpěliví dlouhodobí investoři by tak mohli být velmi dobře odměněni.

Pokud se ceny zlata odrazí ode dna, akcie těžařů zlata by mohly poskytnout pákový výnos. Ilustrační foto: iStock

V současné době se zlato obchoduje za méně než 1800 dolarů za unci. „Tento pokles by mohl být požehnáním v přestrojení. Na zlatě se rodí býčí nálada. V cenách zlata se to zatím neprojevuje, ale nakonec by mohlo. Podívejte se například na velké banky; ty jsou vůči zlatu býčí,“ napsal server kanadsko-americké společnosti Lombardiletter.com.

Proč věnovat pozornost velkým bankám? Mají obrovské výzkumné týmy a obrovský vliv na institucionální investory. A mohly by je nasměrovat k trhu se zlatem, což by mohlo být skvělé pro ty, kdo „žlutý kov“ už vlastní.

A co říkají velké banky o zlatě? Komoditní analytici Bank of America očekávají, že ceny zlata dosáhnou do konce roku 1 900 dolarů za trojskou unci. (Zdroj: Fourth Quarter Could Be as Good as it Gets for Gold; Prices to Peak at $1,900 – Bank of America, Kitco, 26. srpna 2021).

Analytici společnosti Goldman Sachs před nedávnem poznamenali, že cena zlata by mohla do konce roku vystřelit na 2 000 dolarů za unci. Řekli: „Aby se však zlato posunulo výrazně výše, musí dojít k všeobecné události, která by snížila riziko a vyvolala poptávku po defenzivním zajištění proti inflaci, jako je například návrat obav z inflace.“ (Zdroj: Předpověď ceny zlata: USD do konce roku 2021 – Goldman Sachs, FXStreet, 24. srpna 2021).

PSALI JSME: Cena zlata vzroste na 2 000 dolarů, ale musí se vrátit obavy z inflace, tvrdí Goldman Sachs

„Vážení čtenáři, mohl bych pokračovat a vyjmenovat všechny banky, které jsou v současné době nakloněny zlatu, ale o to se zde nesnažím. Jde mi o to, že i když o tom v mainstreamových médiích moc neslyšíte, mnoho velkých bank je vůči zlatu býčí,“ píše na webu Lombardiletter.com autor článku, analytik Moe Zulfiqar.

Podle něj zlato zůstává solidní příležitostí a investory mohou čekat obrovské výnosy: „Pokud věříte, že by ceny zlata mohly jít nahoru, možná by nebylo špatné věnovat pozornost těžařům zlata. Když cena zlata v roce 2021 klesla, investoři zpanikařili a prodali akcie těžařů zlata.

„Vezměme si například společnost Barrick Gold,“ uvádí příklad. Od počátku letošního roku se její „zlaté“ akcie propadly o 17 procent. „Mějte na paměti, že jde o jednoho z největších těžařů zlata na světě. Barrick má obrovské portfolio nemovitostí na několika kontinentech, obrovské množství zásob a zdrojů zlata, nízké výrobní náklady a seznam by mohl pokračovat,“ připomíná Zulfiqar.

„Všimněte si, že toto není doporučení k nákupu nebo prodeji akcií Barrick Gold, ale pouze příklad toho, co se nyní děje v sektoru těžby zlata. Existuje mnoho dalších solidních akcií těžařů, jejichž hodnota výrazně poklesla. Pokud se ceny zlata odrazí ode dna, akcie těžařů zlata by mohly poskytnout pákový výnos,“ napsal analytik.

PSALI JSME: Deset firem těží třetinu zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato