Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata se zamotává do inflace a úrokových sazeb

Cena zlata klesá, ale zase ne o tolik, aby to svědčilo o definitivním uklidnění trhů. Investice do zlata bývají nazývané investicemi ze strachu, a ten se zřejmě rozpouští v investicích s větším rizikem a pochopitelně i s větším výnosem.

Když je drahý dolar, korporátním investorům se zvyšují náklady na držení zlata, a tak investice do vzácného kovu omezují. Ilustrační foto: iStock

„Zdá se, že někteří investoři i přesto drží zlato pro případ, že by ve skříni číhal další kostlivec nebo dva,“ řekl hlavní analytik britského City Indexu Matt Simpson deníku Bussines Day. „Viděli jsme přirozený obrat… zlato se stahuje po neúspěšném pokusu o prolomení ceny 1 975 dolarů.“

Simpson si myslí, že zlato by ještě mohlo být podpořeno nejistotou finančního systému, takže jeho cena by mohla být stejně nejistá, protože je těžké zvolit „udržitelný směr“, pokud inflace zůstane vysoká a ekonomická data v USA přehřátá.

PSALI JSME: Zlato vyčkává na další vývoj

Analytici australské finanční skupiny Macquarie, která je největším správcem infrastrukturních aktiv na světě, vyslovili přesvědčení, že americká centrální banka upřednostní boj s inflací a ještě zvýší úrokové sazby, což povede k období cyklicky nižších cen zlata ve druhé polovině roku 2023.

PSALI JSME: V Austrálii cena zlata pokořila tamní absolutní rekord

Když jsou úrokové sazby vysoké, jinak řečeno, když je drahý dolar, korporátním investorům se zvyšují náklady na držení zlata, a tak investice do vzácného kovu omezují. Podle výzkumu CME, provozovatele burz v Chicagu a v New Yorku, trhy dávají téměř 43% šanci, že centrální banka v USA v květnu zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů.

„Je jasné, že centrální banka je v úzkých. V tuto chvíli se musí vypořádat se dvěma problémy: inflace je příliš vysoká na 6 % (cíl je 2 %) a bankovní systém je pod tlakem. Vypořádání se s inflací vyžaduje vyšší sazby. Další zvyšování sazeb by však mohlo vyvolat zvýšenou nejistotu mezi regionálními bankami,“ upozorňuje analýza CME na fakt, že všechno není tak jasné, jak se obvykle píše.

PSALI JSME: Dvě prognózy a každá jiná

(rek)

Další z kategorie Zlato