Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato vyčkává na další vývoj

Cena zlata se usadila kolem 1 950 dolarů za troyskou unci, protože se americkým investorům zřejmě vrátila chuť riskovat. Asi uvěřili, že akce americké i evropské centrální banky na zmírnění obav z krachu globálního bankovního systému zabraly, což zpomalilo příliv investic do zlata.

Cena zlata se usadila kolem 1 950 dolarů za troyskou unci, protože se americkým investorům zřejmě vrátila chuť riskovat. Ilustrační foto: iStock

Zatímco v pondělí zlato zlevnilo o jedno procento, v úterý to už bylo o pouhou 0,1 procenta. „Zlato zůstává zásadním bezpečným útočištěm v prostředí se stále se převalujícími riziky v bankovním sektoru, protože hrozba nákazy je mnohem trvalejší, než by si trh přál věřit,“ řekl agentuře Reuters Clifford Bennett, hlavní ekonom ACY Securities.

„Určité vybírání zisků, když se zlato dotklo úrovně 2 000 dolarů, a naděje na vyřešení bankovní krize, vedly k zastavení růstu ceny zlata.“ Experti však skok k novému cenovému rekordu nevylučují. Důvodů je celá řada.

„Zlato by mohlo z nejistoty dál těžit. Útěk do bezpečí zaznamenaný v investicích do drahých kovů v posledních dvou týdnech by mohl být jen začátek,“ napsala ve zprávě švýcarská rafinerie vzácných kovů Heraeus.

PSALI JSME: Čekají zlato nová maxima?

„Se snížením úrokových sazeb v USA americká ekonomika vstoupí do recese, výnosy dluhopisů klesnou a cena zlata se může opět zvýšit.“

Technický analytik agentury Reuters Wang Tao, který se obvykle drží ve svých prognózách hodně zpátky, dokonce napsal, že zlato by mohlo ve druhém čtvrtletí prolomit odpor ceny 2 070 dolarů a zdražit na 2 148 dolarů za unci.

Podobný střednědobý výhled má i nizozemská finanční skupina ING. „I když očekáváme pokles ceny v krátkodobém horizontu, během druhého pololetí se posune výš a spotové zlato bude v posledním čtvrtletí na průměrné ceně 2 000 dolarů za unci.

PSALI JSME: Množí se prognózy bank na vyšší cenu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato