Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bulhaři jsou prý v lásce ke zlatu třetí v Evropě. Opravdu?

Bulharsko se údajně ukazuje jako překvapivý lídr v oblasti vlastnictví zlata obyvatelstvem. Podle tamního finančního experta Maxe Baklayana si zajistilo si pozici mezi třemi nejlepšími zeměmi v Evropě, pokud jde o množství zlata na hlavu. Jenže přesná čísla expert neuvádí, takže jej musíme brát s rezervou.

Baklayan, CEO bulharské společnosti Tavex Gold&Exchange, v rozhovoru pro Bulharský národní rozhlas (BNR) řekl, že i přes prudce rostoucí cenu zlata předvádějí Bulhaři pozoruhodnou přitažlivost k fyzickému investičnímu zlatu, což zvyšuje už nyní značnou poptávku na tamním trhu.

„Je zajímavé, že Bulhaři vynikají svým výrazným podílem investičního zlata na hlavu a v Evropě zaostávají pouze za Německem a Polskem. To podtrhuje silný zájem země o bezpečná aktiva, což odráží široký trend hmotné diverzifikace a snižování rizik mezi investory,“ řekl veřejnoprávní stanici BNR. Z čeho jeho tvrzení vychází, bohužel není zřejmé.

Baklayan podtrhl i rozdíl mezi trhem papírového zlata a fyzickým vlastnictvím zlata, přičemž je patrné, že Bulhaři dávají přednost hmatatelnému aktivu. Jenže expert opět neopřel své tvrzení o žádná konkrétní data nebo zdroj.

Podle finančního experta Maxe Baklayana si Bulharsko zajistilo pozici mezi třemi nejlepšími zeměmi v Evropě, pokud jde o množství zlata na hlavu. Problém ale je, že tvrzení šéfa firmy Tavex Gold&Exchange (na snímku), která prodává zlato v Bulharsku, a i v dalších státech, nelze ověřit. Zdroj: LinkedIn/Tavex Gold&Exchange

Významná přítomnost Bulharů na trhu fyzického zlata tak prý podle finančního experta podtrhuje jejich sklon k ochraně bohatství a snaze o diverzifikaci investic. Připomíná to hru, kdy přání je otcem myšlenky, protože ani bulharská média žádnými konkrétními čísly neoperují.

Podle deníku Infobiznes je Bulharsko druhým největším těžařem zlata v Evropě, ale žádná jiná čísla tento zdroj neuvádí. Pouze některá statistická média, jako např. CEIC, zmiňují, že v Bulharsku je několik zlatých dolů, jejichž celková průměrná produkce se v našem století pohybuje kolem pěti tun zlata ročně. Zatím rekordní byl rok 2020 s těžbou 11,3 tuny zlata.

Nejčerstvější informace portálu SeeNews říkají, že kanadská společnost Dundee Precious Metals v bulharském dole Ada Tepe loni vyprodukovala rekordních 134 200 uncí zlata (4,1 t). Ve svém největším dole u obce Čelopeč vytěžila kanadská firma zhruba 161 tisíc uncí zlata, tedy pět tun. Bulharský stát dostává z vytěženého zlata zhruba dvě procenta.

PSALI JSME: Němci si oblíbili polské zlato

(rek), (luk)

Další z kategorie Zlato