Obchod se zlatem ve Vietnamu není normální. Růst ceny zlata a neexistence legálního obchodování se zlatem vedly k tomu, že cenový rozdíl mezi domácím a mezinárodním trhem činil 15-18 milionů vietnamských dongů (14 až 17 tisíc Kč, pozn. aut.) za tael (37 g).
Centrální banka tak ve snaze světové a domácí ceny srovnat letos v červnu povolila přímý prodej zlata veřejnosti prostřednictvím čtyř státních bank a státní zlatnické firmy Saigon Jewelry Company, a to pouze v Hanoji a Ho Či Minově Městě
Možnost koupit si legálně zlato doprovázely fronty, limity a pořadníky, nicméně cíle bylo dosaženo a rozdíl mezi domácí a světovou cenou zlata se snížil na 2 800 až 3 700 korun, což je situace většinou dokonce lepší než v Česku.
Vyvstal ovšem typicky komunistický problém. Banky sice zlato prodávají, ale nesmějí ho vykupovat, což se stalo hlavním mediálním tématem veřejného slyšení v Národním shromáždění.
PSALI JSME: Vietnamské banky zájemcům o předražené zlato denně hlasí: Vyprodáno
„Pokud lidé chtějí prodat zlato kvůli potřebě hotovosti, kde ho mohou prodat? Banky ani klenotnictví ho nevykupují. Proč banky prodávají zlato pouze v Hanoji a Ho Či Minově Městě? Proč ho neprodávají po celé zemi, aby to bylo pohodlnější a jednodušší pro lidi, kteří si ho chtějí koupit?“ zeptal se poslanec Pham Van Hoa s tím, že otázky odrážejí obavy jeho voličů.
„Centrální banka sice zlaté slitky prodává, ale nevykupuje, stejně jako soukromí prodejci, což nutí občany uchýlit se k prodeji na černém trhu. Proč prodáváme, ale odmítáme nakupovat?“
Poukázal na to, že lidé často kupují zlaté slitky v bance s úmyslem je prodat, až budou potřebovat hotovost. Banka by je tedy měla také odkupovat, aby zajistila oběh měny. „Nepřetržitý prodej bez zpětného odkupu nedává smysl. SBV by tuto záležitost měla brát vážně,“ uvedl.
V reakci guvernérka Hongová vysvětlila, že celosvětově ceny zlata široce kolísají, někdy během jednoho dne. „SBV musí pečlivě posoudit rizika spojená s nákupem a prodejem zlata. Například, když nakupujeme zlato od veřejnosti za jednu cenu, ale ceny poté klesnou, čelíme značnému riziku,“ vysvětlovala, proč se zlato nevykupuje.
PSALI JSME: Poptávka po zlatě loni ve Vietnamu vzrostla na 43 tuny, meziročně o osm procent více
„Výkyvy na domácím trhu se zlatem jsou součástí širšího globálního trendu a trh zůstává nepředvídatelný a složitý, jelikož Vietnam netěží zlato a vše závisí na dovozu. Státní banka však bude tuto situaci nadále pečlivě sledovat a zavádět politiky ke stabilizaci trhu se zlatem,“ dodala.
Zjevně tak vehnala své občany na ještě širší černý trh, který pak bude trestně stíhat. Centrální banka totiž v dokumentu zaslaném ministru veřejné bezpečnosti vyzvala ministerstvo, aby „přísně postihovalo přestupky související se, spekulacemi, neoprávněným ziskem nebo manipulací se zlatem“.
Také možnost finanční ztráty ponechala výhradně na svých občanech. Toto všechno s bankami, které zlato prodávají, ale nesmějí ho vykupovat, je pro komunisty ovládané země typické.
PSALI JSME: Obavy Asie dál diktují cenu zlata
(rek)