Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Poptávka po zlatě loni ve Vietnamu vzrostla na 43 tuny, meziročně o osm procent více

Nejnovější zpráva Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council) o trendech v poptávce po zlatě odhalila, že celosvětová roční poptávka za celý loňský rok dosáhla 4 021 tun. Vietnamský server Vietnamnet napsal, že loňská poptávka po zlatě ve Vietnamu činila 43 tuny, meziročně o osm procent více.

Mnoho vietnamských spotřebitelů bylo loni opatrných při nákupech zlata kvůli možným dopadům pandemie, v listopadu se ale prodeje zlata zvýšily díky propagačním kampaním a svatební sezóně. Ilustrační foto: iStock

Roční poptávka po zlatých slitcích a mincích ve Vietnamu loni dosáhla 31 tun, což představuje mírný nárůst oproti 29 tunám nakoupeným v roce 2020. Poptávka po špercích v jedné z posledních socialistických republik na světě činila 12 tun, což je o 11 procent více, než v roce 2020, kdy to bylo 11 tun.

Ve čtvrtém čtvrtletí však podle serveru Vietnamnet došlo k meziročnímu poklesu o 12 procent na dvě tuny, protože trh byl silně zasažen krizí covid-19. Ve 4. čtvrtletí ve Vietnamu také meziročně poklesly maloobchodní investice o 11 procent na šest tun. Celkově ale maloobchodní poptávka po zlatě ve Vietnamu loni vzrostla, což bylo způsobeno jak obavami z inflace, tak snížením míry úspor a slabým kurzem tamní měny.

„Zatímco mnoho vietnamských spotřebitelů bylo opatrných při nákupech zlata kvůli možným dopadům pandemie, v listopadu se prodeje zlata zvýšily díky propagačním kampaním a svatební sezóně. To spolu s oživením spotřebitelské důvěry vedlo k výraznému nárůstu roční spotřebitelské poptávky po zlatě,“ uvedl Andrew Naylor, regionální generální ředitel pro oblast APAC ve WGC.

PSALI JSME: Zlatem obyvatel ke šťastným zítřkům

(luk)

Další z kategorie Zlato