Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Co je podle Bank of America třeba sledovat

Podle Bank of America se cena zlata může v letošním roce stále tlačit nad 2000 dolarů za unci i přesto, že současná cena je ovlivněna slabší fyzickou poptávkou po drahých kovech a malým zájmem korporátních investorů.

Zlato letos zlevnilo asi o 6 % a jeho cena se pohybuje pod 1800 dolary za unci. Foto: iStock

Vloni cena zlata vzrostla zhruba o 22 % (v českých korunách o 17 %) a poprvé přeskočila laťku 2000 dolarů. Cena zlata v loňském roce těžila z toho, že se o něj investoři zajímali kvůli zabezpečení investic, když se rozvinula pandemie a nízké úrokové sazby centrálních bank se neměnily.

I když se zlato ve středu obchodovalo kolem 1790 dolarů za unci, Bank of America stále očekává, že průměrná cena v roce 2021 bude 2063 dolarů, což je prognóza z loňského roku.

Tým analytiků však v úterý uvedl, že trh se zlatem byl v posledních týdnech konfrontován se „zběsilým“ zdražením z první poloviny roku 2020. 

Nižší poptávka

Analytici Bank of America sdělili svým klientům, aby sledovali tři hlavní jevy, kterým čelí trh se zlatem. Je to oslabování fyzické poptávky, slabý trh se šperky a nákupy investorů. Dnes jsou základem trhu nákupy zlata centrálními bankami, ale i tady existují známky slábnoucí poptávky. 

„Prodej šperků byl loni zklamáním,“ cituje ekonomický web Markets Insider. Pandemie poznamenala klíčový indický trh se šperky a způsobila pokles prodeje i v Číně, která je jedním z největších světových trhů s luxusním zbožím. „I když se to lepší, zůstává prodej pod dlouhodobějším průměrem,“ uvedli analytici.

Slabší jsou i tradiční trhy s fyzickým zlatem hlavně kvůli nezájmu investorů. Aktiva spravovaná zlatými burzovními fondy se snížila po obrovském boomu během první poloviny roku 2020. Přesto Bank of Americe svoji optimistickou prognózu zatím nezměnila.

(rek)