Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Světová banka: Kromě zlata mají stoupnout i ceny stříbra a platiny

S nižší ekonomickou aktivitou Světová banka ve svém aktualizovaném výhledu očekává, že ceny komodit letos klesnou o 21 procent ve srovnání s loňským 45% nárůstem. Ceny mají zůstat do roku 2024 relativně stabilní.

Světová banka zůstává u drahých kovů dlouhodobě optimistická. Kromě zlata mají stoupnout i ceny stříbra a platiny. Ilustrační foto: iStock

Mezinárodní banka pro centrální banky však dodala, že možná odchylka od prognózy je nakloněna spíš směrem nahoru především proto, že mnoho faktorů, které stojí za otřesy na komoditních trzích, stále převažuje.

„Ve světě plném nejistoty Světová banka uvedla, že drahé kovy zůstanou atraktivním aktivem. Její analytici očekávají, že jejich cena letos vzroste o šest procent, čímž překoná zbytek komoditního trhu.

Navzdory nedávnému prudkému nárůstu ceny stříbra a platiny analytici poznamenávají, že v tomto sektoru vede zlato, které v prvních třech měsících roku zdražilo o devět procent. Cena zlata má zůstat zvýšená a během roku se bude pohybovat v průměru kolem 1 900 dolarů za unci,“ zmiňuje web Kitco News.

PSALI JSME: Lombard Odier přehodnotila cílovou cenu zlata na 2 100 dolarů

Světová banka také uvedla, že poptávka po bezpečí bude zlato podporovat po zbytek roku, i kdyby Federální rezervní systém USA (americká centrální banka, pozn. red.) pokračoval ve své agresivní měnové politice a ostatní centrální banky dál zvyšovaly úrokové sazby. Také bezprecedentní poptávka centrálních bank by mohla letos poskytnout zlatu ještě větší impuls.

Banka zůstává u drahých kovů dlouhodobě optimistická. Kromě zlata mají stoupnout i ceny stříbra a platiny. Jedním z důvodů může být i rostoucí zájem průmyslu o vzácné kovy.

„Z dlouhodobého hlediska by nárůst výroby fotovoltaických produktů, automobilového průmyslu a některých elektronických komponentů (například pro 5G internet) mohl rovněž vést k větší poptávce a vyšším cenám.“

PSALI JSME: Globální poptávka po stříbře loni vzrostla o 18 procent na nový rekord

(rek)

Další z kategorie Zlato