Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Atraktivitu zlata zvyšují oslabený dolar a akcie

Ceny zlata v úterý vzrostly zpět na úroveň dvoutýdenního maxima z předchozího dne a rozšířily zisky na pátou seanci v řadě, protože výprodej dolaru a pokles akciových trhů posílil přitažlivost zlata jako bezpečného přístavu. Informovala o tom agentura Reuters.

Zelená bankovka se dostala na měsíční minimum, protože široký výprodej na akciových trzích nedokázal zvýšit přitažlivost americké měny jako bezpečného přístavu. Ilustrační foto: iStock

Spotové zlato, uvedla agentura, vzrostlo o 0,3 procenta na 1 858,39 dolaru za troyskou unci poté, co v pondělí dosáhlo nejvyšší hodnoty od 9. května na 1 865,29 dolaru. Futures na americké zlato vzrostly o 0,5 procenta na 1 856,80 dolaru. Spotové stříbro vzrostlo o 0,7 procenta na 21,92 dolaru za unci, zatímco platina oslabila o 0,4 procenta na 955,01 dolaru. Palladium si připsalo 0,6 procenta na 2 005,65 dolaru.

„Dolar se opět uvolňuje a bude nadále podporovat zlato, dokud nedojde k nějakému jestřábímu prohlášení ze strany Federálního rezervního systému (Fed, americká centrální banka, pozn. red.), uvedl pro Reuters analytik Quantitative Commodity Research Peter Fertig.

PSALI JSME: Dolar klesl a cena zlata povyskočila vzhůru

Zelená bankovka se dostala na měsíční minimum, protože široký výprodej na akciových trzích nedokázal zvýšit přitažlivost americké měny jako bezpečného přístavu, uvedla agentura. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů se snížily.

„Zlato se v současné době nachází ve skvělém prostoru, téměř všechny podpůrné ukazatele hovoří jeho prospěch,“ napsal ve své poznámce analytik společnosti DailyFX Warren Venketas. „Desetileté americké dluhopisy dosáhly svého „plató“, což dává dodatečný impuls k růstu zlata kvůli sníženým nákladům na jeho držbu.“

Zlato je považováno za bezpečnou úschovu hodnoty v době hospodářské krize a zajištění proti inflaci, ale rostoucí úrokové sazby mají tendenci zatěžovat nevýnosové zlato. Ekonomové Commerzbank v úterý poznamenali, že prodejní tlak na žlutý kov zřejmě polevil: „Zlato nachází podporu ve slabším americkém dolaru. Kromě toho zlato zřejmě opět nachází přízeň u investorů do ETF fondů.“

PSALI JSME: Franklin Templeton: Zlato je pro investory „dobrým úkrytem“

Podle statistik Americké komise pro terminované obchody s komoditami (CFTC) se spekulativní finanční investoři dále stahovali a snížili své čisté dlouhé pozice na nejnižší úroveň od loňského září. „Podle našeho názoru by to však nyní mělo trh korigovat, což znamená, že prodejní tlak vyvolaný touto skupinou investorů by měl výrazně polevit,“ citoval server FXStreet analytiky Commerzbank.

Podle ekonomů společnosti TD Securities „zlato zůstává podepřeno v blízkosti 1 860 dolarů, protože trhu se zlatem vdechují život rostoucí ekonomické obavy“. Jak poznamenávají, obchodníci se zlatem stále více zpochybňují ochotu Fedu zvyšovat úrokové sazby, což by mohlo USA uvrhnout do recese.

PSALI JSME: Analytik: Fed dosáhl vrcholu jestřábího postoje a to je dobré pro zlato

 (luk)