Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Dolar klesl a cena zlata povyskočila vzhůru

Zlato ve čtvrtek vzrostlo o více než jedno procento, protože pokles dolaru a výnosů amerických státních dluhopisů zvýšil atraktivitu tohoto bezpečného přístavu pro investory poté, co slabé údaje o počtu pracovních míst v USA prohloubily ekonomické obavy.

Nedávný ústup cen zlata podpořil jeho atraktivitu mezi investory, kteří nadále hledají bezpečí před rizikovějšími aktivy a zajišťují se proti inflaci. Ilustrační foto: Shutterstock

Spotové zlato, jak uvedl server americké televizní stanice CNBC, vzrostlo o 1,4 procenta na 1 840,97 dolaru za troyskou unci, zatímco futures na americké zlato se usadily na 1 841,2 USD. V pondělí ceny zlata klesly na téměř čtyřměsíční minimum, ale od doby, kdy dolar ustoupil ze svých dvacetiletých letých maxim, vzrostly přibližně o tři procenta.

„Dolar klesá a výnosy (amerických státních dluhopisů, pozn. aut.) jsou výrazně nižší, a to je pro zlato dobrá zpráva,“ sdělil Edward Moya, hlavní analytik společnosti Oanda. Protože americký dolar klesl o jedno procento, zlato je nyní pro zámořské kupce levnější.

PSALI JSME: Americký dolar oslabuje, mezi investory vzrostla chuť riskovat

Podle analytika se teď pozornost se přesunula na slabost v USA v souvislosti s nárůstem žádostí o podporu v nezaměstnanosti a negativními řečmi o inflaci. Přestože počet Američanů v evidenci nezaměstnaných byl na začátku května nejnižší od roku 1969, týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden nečekaně vzrostl.

„V souvislosti s globálními akciemi panuje značný pesimismus,“ dodal Moya. Atraktivitu zlata jako „bezpečného přístavu“ podpořil také další pokles světových akciových trhů, protože nové známky zpomalování růstu vedly investory k prodeji akcií a přesunu do bezpečných aktiv.

PSALI JSME: Franklin Templeton: Zlato je pro investory „dobrým úkrytem“

„Zlato přitahuje toky bezpečného přístavu,“ uvedl analytik. Žlutý kov je považován za pojistku proti inflaci. Vzhledem k agresivnímu postoji americké centrální banky (Fed) v boji s inflací ale musel tento kov v poslední době bojovat s dolarem, jenž je také investory považován za „bezpečný přístav“.

„Nedávný ústup cen zlata podpořil jeho atraktivitu mezi investory, kteří nadále hledají bezpečí před rizikovějšími aktivy a zajišťují se proti inflaci,“ napsal ve své poznámce Fawad Razaqzada, analytik společnosti City Index.

PSALI JSME: Analytik: Fed dosáhl vrcholu jestřábího postoje a to je dobré pro zlato

(luk)